18 Октомври 2024петък17:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мощни трусове рушат Нова Зеландия

Извънредното положение в Крайстчърч беше удължено до сряда в полунощ

/ брой: 205

автор:Дума

visibility 862

Извънредното положение, обявено в събота във втория по големина град в Нова Зеландия - Крайстчърч, разтърсен от мощно земетресение с магнитуд от 7,1 степен, беше удължено, предаде Франс прес.
Трусът предизвика значителни щети в града. В разчистването на развалините в забранения за достъп център на града участва вече и новозеландската армия. Силни вторични трусове продължават да се усещат, като в понеделник е имало поне 20 такива, като най-силният от тях беше с магнитуд от 4,8-а степен, отбелязва Ройтерс. Извънредното положение беше удължено до сряда в полунощ, уточнява АФП.
По първоначални оценки трусът е причинил щети, възлизащи на 2 милиарда долара, съобщава Франс прес. Агенцията припомня, че трусът отне живота само на двама души. В Крайстчърч е въведен от събота и комендантски час за през нощта, след като бяха констатирани първите случаи на грабежи на разрушени постройки.
Центърът е забранен за достъп за обикновени граждани поради опасност от рухване на пострадалите сгради. Обикновено оживеният централен район на Крайстчърч сега е необичайно пуст. Няма коли и пешеходци. Хората бяха призовани да не отиват на работа. Армията и полицията превърнаха градски парк във временна площадка за кацане на техните хеликоптери, които прелитат над засегнатите райони и правят оценка на щетите. Около 200 души, чиито къщи бяха обявени за негодни за живеене, бяха настанени в убежища. Училищата, магазините и много фирми днес бяха затворени. Жителите са приканени да си останат у дома. Комисия пък ще обиколи 500 най-засегнати сгради и ще направи оценка на щетите.
Премиерът на Нова Зеландия Джон Кей предупреди, че ще трябва време, за да може градът да се върне към нормалния ритъм на живот. Правителството вече отпусна първоначална помощ от 94 милиона долара за ремонтни дейности на повредената инфраструктура на града. Единственото облекчение за спасителните екипи в Крайстчърч беше, че бурята, която се очакваше да премине в града в неделя вечерта, го заобиколи и така поне отпадна опасността от наводнения.
Крайстчърч е най-големият град на Южния остров на Нова Зеландия. Той е разположен на източния му бряг. Трусът, чиито епицентър беше на дълбочина от 16,1 километра и на между 20 и 30 километра северозападно от града, беше усетен в 4,35 ч. местно време в събота сутринта. Това е едно от най-мощните земетресения в историята на Нова Зеландия. То е сред 10-те най-силни, регистрирани в страната, разположена върху така наречения Огнен пояс на границата на Тихоокеанската и Индо-Австралийската тектонична плоча, където се регистрират годишно 15 000 труса, отбелязват Франс прес и Ройтерс. От тези трусове около 20 процента надвишават магнитуд 5,0.
Припомняме, че последното фатално земетресение в Нова Зеландия беше през 1968 г. То беше с магнитуд 7,1, при което загинаха трима души на западното крайбрежие на Южния остров, предаде Ройтерс. На 16 юли 2009 г. земетресение с магнитуд от 7,8 степен беше регистрирано на дълбочина от около 12 километра в малко населения район на националния парк Фиордланд.
 

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 675

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 634

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 555

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ