27 Септември 2024петък10:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка RodiShutterstock

Здраве

Не прекарвайте още една нощ в мятане в леглото

Изненадващи решения срещу безсънието

/ брой: 96

автор:Аида Паникян

visibility 1992

Никой не е застрахован срещу безсънието, невъзможността да се заспи или липсата на спокоен сън. Всичко това измъчва страдащите не само през нощта, но слага печата си и в дните им - сънливост, чувство на тревожност, раздразнителност, забравяне или неспособност за концентрация. Да не забравяме колко много катастрофи стават на пътя заради недоспали шофьори, причина за колко много трудови злополуки е недоспиването.

Въпреки че това е най-честото нарушение на съня, безсънието всъщност не е разстройство, а по-скоро е симптом, твърдят експертите от Медицинското училище в Харвард. Затова намирането на лечение изисква разкриване на причината - стресови събития, лека депресия или тревожно разстройство... Когато основната причина се лекува успешно, безсънието обикновено изчезва. 

Безсънието може да предизвика порочен кръг. След като преживеят няколко безсънни нощи, някои хора започват да свързват спалнята с... будуване. Дрямката, пиенето на кафе или алкохол вечер, липсата на движение на въздух само подхранват проблема, твърдят експертите. Наблюденията им показват, че продължителното безсъние причинява безпокойството по отношение на самото безсъние и последствията от него стават основната причина за... безсънието.

Обикновено страдащите от безсъние прекарват повече време в леглото, надявайки се това да доведе до заспиване. Всъщност прекарването на по-малко време в леглото - техника, известна като ограничаване на съня, насърчава по-спокойния сън и възстановява ролята на спалнята като място за почивка, вместо стая за мъчения, казват учените. Докато се научите да заспите бързо и да спите спокойно, времето в леглото бавно се удължава до получаване на пълноценен сън.

Някои специалисти по сън предлагат да се започне с 6 часа. Задаването на твърдо време за събуждане сутрин работи най-добре. Ако алармата е настроена за 7 часа сутринта, например, шестчасово ограничение означава, че колкото и да ви се спи, трябва да останете будни до 1 часа след полунощ. След като спите добре през определените шест часа, можете да добавите още 15-30 минути, след това повторете процеса, докато не получите здравословен сън.

Ето някои препоръки и на британския експерт по съня Карл Ролисон. Той припомня, че има два основни хронотипа: сутрешни чучулиги и нощни сови. Чучулигите си лягат и стават рано, а при совите е обратното.  

- Не се насилвайте да спите цяла нощ, ако сте чучулига. Не лягайте в леглото си в 21 ч., ако сте бухал. 

- Отървете се от всякаква техника (лаптоп, смартфон, телевизор) поне час преди лягане и затъмнете максимално спалнята си. Това дава на мозъка ясен сигнал да започне да произвежда хормона на съня мелатонин.

- Разположете леглото си така, че на сутринта в очите ви да попада възможно най-много светлина - това спира производството на мелатонин.

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 980

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 1513

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 1073

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 1137

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 1335

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 1115

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 1513

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 1389

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 4325

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 3694

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 1165

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 1525

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ