27 Септември 2024петък18:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Марияна Райнова показва килими, в които е втъкала живота си

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 2067

Художничката Марияна Райнова, ученичка на проф. Марин Върбанов, представя стенни килими, в които е втъкала своя живот, в ретроспективната си изложба "Моите сезони". Тя е подредена до 18 октомври в галерия на пл. "Журналист", (ул. "Цанко Церковски" 36).    
Експозицията е част от честванията по случай 50-годишнината на специалност текстил, чийто създател е "магьосникът в текстила" проф. Марин Върбанов (1932-1989). Негова ученичка, Марияна Райнова продължава уникалния му опит, добавя свои смели и емоционални творчески щрихи в областта на художествената тъкан, обясняват от галерията.
Художничката показва десет стенни килима, седем от които са собственост на Националната галерия за декоративни и приложни изкуства. Изложбата включва общо 27 работи. Най-новите са специфичните за авторката колажи от рисувана коприна и хартия. Започнала е да ги прави миналата година в Париж, където след конкурс на СБХ е работила в Сите дез`ар, продължила е след завръщането си и е представила произведенията на изложба в София.
Проф. Марин Върбанов ни научи на много неща. Имаше очарователно присъствие, умееше деликатно и едновременно твърдо да ни посочва грешките, сподели Райнова. Учеше ни най-вече, че човек трябва да търси нови и нови начини за изразяване с материала, с който работи, или да търси нови материали, с които да изрази себе си, но в никакъв случай да няма застиване, разказа Марияна Райнова.
Тя е завършила НХА, специалност текстил и мода при проф. Марин Върбанов. Започва като преподавателка по текстил. От 1986 до 1989 г. е дизайнерка на десени на текстилни изделия в "Памукотекс". Художничка е на свободна практика.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 1353

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 1104

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 738

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 760

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ