Актуално
Еврото удари хърватите по джоба от първия ден
Кабинетът в Загреб обмисля спешни мерки срещу вдигането на цените след въвеждането на единната валута
/ брой: 2
От първия ден на новата година и въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия видимо се повишиха цените на стоки и услуги, съобщават хърватските медии. Поради това премиерът Андрей Пленкович свика още в първия работен ден след празниците заседание с компетентните министри и инспекционни власти. Обсъдени са по-нататъшни действия в защита на потребителите от "необоснованото повишаване на цените".
"Въвеждането на еврото не е причина за повишаване на цените на стоките и услугите", заяви Пленкович. Министърът на икономиката Давор Филипович след заседанието покани на среща представители на търговските вериги и ги обвини, че неоснователно вдигат цените и се опитват да измамят гражданите: "Говорихме с представители на търговските вериги за постоянното покачване на цените на храните и напитките и обмена на куната в евро. Инфлацията е 13,5% и тя се дължи най-вече на увеличението на цените на храните и безалкохолните напитки", каза той.
И още: "Търговските вериги вдигат цените всеки месец. И сега, в тази ситуация с еврото, те вдигат цените и се опитват да измамят гражданите. Казах им днес и казвам на всички, които искат да ползват смяната на валутата за сметка на гражданите, че това няма да стане". "Гледаме на търговските вериги като на наши партньори. Действахме добросъвестно, не очаквахме това. Изпратихме им ясни послания, че трябва да се грижат за гражданите", отбеляза министърът.
За евентуалните мерки Филипович каза, че "всичко е на масата - от черни списъци до замразяване на цените на широк спектър от продукти, всичко". "Всеки трябва да понесе тежестта на кризата", добави той. И още: "Не може в тази криза да гледаме как се увеличават печалбите за сметка на гражданите".
Наблюдения на пазара
Медиите в Хърватия съобщават, че в някои пекарни като "Млинар" по-високите цени са ясно видими, така че кроасан, който е струвал 6 куни (80 евроцента), сега струва 1 евро и 10 цента. Обикновеният бял хляб е поскъпнал с 31 липи и сега струва 90 евроцента.
Цените са по-високи и на пазарите. Килограм портокали е струвал 13 куни (1,75 евро), а сега цената се е повишила с около 2 куни и 7 липи, тоест килограм струва 2 евро. Картофите са били на цена между 3 и 5 куни за килограм досега, а сега килограм е около 6 куни и 78 липи, докато за килограм лук, вместо предишните 6 куни, трябва да се отделят 1 куна и 53 липи повече.
Кафето еспресо, което преди въвеждането на еврото е било 6 куни (80 евроцента), сега струва 93 евроцента, което означава увеличение на цената с почти цяла куна, съобщава хърватският портал "Директно".
Паркирането на автомобили в Загреб също поскъпна, така че час в първа зона струва 12 куни и 60 липи (1,6 евро), с 60 цента повече. Втората зона е с 27 липи по-скъпа и възлиза на 5 куни и 27 липи, или 70 цента. Трета зона е по-скъпа с 26 липи.
В бензиностанциите на "Петрол" бензинът поскъпна с 39 липи, а дизелът - с 24 липи.
В същото време полицията предупреди за възможни измами с фалшиви евро, съобщава информационният сайт "Индекс". През последните дни полицията е получила няколко сигнала за опити за плащане с банкноти, които се използват като филмов реквизит. От полицията призоваха гражданите да бъдат внимателни и да сигнализират при съмнение за фалшиви банкноти.
Чейндж бюрата затварят
Само едно на всеки десет бюра за обмен на валута в Хърватия ще преживее влизането в еврозоната, смятат собственици на обменни бюра в страната, цитирани от "Ютарни лист".
Понеделник сутринта бе и първият ден, когато обменните бюра отвориха врати, въпреки факта, че вече нямат право да обменят хърватски куни в евро, което представляваше 85% от работата им.
Повечето собственици на обменни бюра, интервюирани от "Ютарни лист", прогнозират, че само между 5 и 10% от бюрата в Хърватия могат да продължат да работят.
Според данни от Хърватската централна банка (ХЦБ) в Хърватия има 1080 обменни бюра, които разполагат с позволение за обмен на валута, издадено от ХЦБ. Те управляват общо 3500 офиса и разполагат с персонал от над 10 000 души.
Собственик на обменно бюро каза, че някои от неговите колеги възнамеряват да се прехвърлят към криптовалутите.
Друг бизнесмен, който притежава верига от 11 обменни бюра и вече е затворил две от тях, предполага, че около 10% от обменните бюра могат да продължат да функционират. Което означава, че над 1000 ще трябва да затворят. Хиляди хора ще загубят работата си. Той се надява, че офисите в Далмация, Източна Хърватия, ще продължат да функционират.
БНР