17 Септември 2024вторник15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лютви Местан:

В науката и образованието провалът граничи с геноцид

Има тотално разминаване между това, което се прави у нас, и европейската стратегия "Европа 2020", казва депутатът и зам.-председател на ПГ на ДПС

/ брой: 208

автор:Велиана Христова

visibility 1982

- Вашата група настоява в темите на вота на недоверие към правителството да присъстват задължително образованието и науката. Тези области ли според вас са най-потърпевши?
- Финансовата политика и финансовите действия на правителството на ГЕРБ засягат негативно почти всички сфери. В този смисъл наистина е проблем определянето на конкретната тема на вота на недоверие. Трудно е да насочим вниманието към негативните последици само в някои обществени области. Но това няма нищо общо с онова безпринципно лутане на опозицията в предишното 40-о народно събрание, която първо изразяваше намерения за вот и после в продължение на седмици търсеше тема. Защото тогава трудно се намираха теми за вот на недоверие, тъй като страната реално беше в икономически подем и нямаше нито една система, която да изпитва този финансов недостиг, който е в момента. В някои области този недостиг има измерения на финансов геноцид.
Според нас най-тежки са последиците върху духовната сфера, по-конкретно върху образованието, науката и културата. Тук разминаването между националните политики на България по отношение на образование, наука, иновации и целите, заложени в основния стратегически документ на Европа "Стратегия 2020", е огромно.
Асиметрията между националните политики и политиките на ЕС, заявени в "Стратегия 2020", е тотална. В този смисъл няма нищо по-естествено от това първият вот да засяга тези сфери. Не знам дори дали трябва да говорим за "провала в тези сфери", защото ние не усещаме въобще това правителство да има държавна политика в областта на образованието и науката.
- В "Стратегия 2020" науката и иновациите са основен и водещ приоритет на развитието, който единствен е обвързан с изискване за ръст на финансирането. У нас науката е с най-голямото намаление на финансирането?
- Не е намалено, то е драстично намалено. Недопустимо е в ХХI век българските учени да бъдат лишени от 25 процента от и без това оскъдните им заплати. Аз твърдя, че заплатите им са орязани с 25 на сто, защото е неоспорим факт и всеки може да го провери, че учените в БАН са принудени (вижте какъв парадоксален израз се получава) - те са принудени да бъдат в доброволен 5-дневен неплатен отпуск всеки месец. Защото средствата не достигат дори за покриването на фонд "Работна заплата". Това положение освен, че е тежко за самите учени, заслужава определението трагично.
Струва ми се, че един вот на недоверие трябва да постави в центъра на политическите дебати синхрона между националните политики и политиките, заложени в "Стратегия 2020" на Европейския съюз. Заради голямото несъответствие между България и ЕС виждам много логика точно в такъв вот на недоверие към кабинета. Защото последиците върху образованието и науката от погрешната образователна и научна политика ще се усещат не само през съответната финансова година или за годините на мандата. Те ще дадат своите силно негативни проявления за години напред.
- В средното образование положението по-добро ли е?
- Не споделям разбирането, че в училищното образование и в предучилищната подготовка и възпитание нещата са спокойни и едва ли не вървят в правилна посока. Защото на практика много от националните програми, които бяха комфортно финансирани по време на предишното управление, всъщност сега са спрени. Това, че на този етап няма проблем със заплатите на учителите, според мен не е самодостатъчно основание, за да дадаем положителна оценка за политиките в областта на средното образование.
- Сдружението на общините алармира, че в повечето общини няма пари, за да се осигури превозването на учениците между селищата до средищни училища. Това означава децата просто да не ходят на училища.
- Транспортът на учениците далеч не е единственият проблем. Но парадоксът е, че дори когато има автобуси за превозване на учениците, общините нямат средства да покрият разходите за транспорта. Това се отнася особено и в най-висока степен за общините, в които образованието е "на колела".
 

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 105

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 104

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 108

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ