17 Септември 2024вторник07:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Невъзможното търсене на любима детска книга

/ брой: 101

автор:Альона Нейкова

visibility 1015

От началото на кампанията "Малкото голямо четене" изминаха два месеца и българите вече направиха своята класация на 10-те любими детски книги. Безброй гости - малки и големи - се изредиха в оригиналното предаване, създадено по формат на Би Би Си. Сценаристите, режисьорите, водещите и не на последно място - гостите на "Малкото голямо четене", направиха всичко възможно, за да се справят достойно с почти невъзможната на пръв поглед задача - да обърнат внимание колко е важно четенето, при това от най-ранна възраст.
Така бащите и майките, бабите и дядовците извадиха от прашните библиотеки на детството си позабравени томчета, на които днешните малки и по-големи читатели имат възможност да се наслаждават и в електронен вариант. Всички те, подтикнати от некомерсиалния тв проект, търсиха най-любимата детска книга на българите. Някои се надяваха тя да е поучителна, или искаха да е много смешна. Други пък знаеха, че ще е и малко тъжна. Трети настояваха тази книга да е изключително красива. А за четвърти бе важно да е и леко страшна... В крайна сметка се оказа, че в класацията на 10-те са попаднали произведенията, които, взети заедно, образуват онази вълшебна страна, където всеки - и малък, и голям - може да се връща отново и отново. Надявайки се по този начин в книгите да намери не само съкровището на фантастичните художествени образи, но и отговорите на въпроси, за някои от които преди това дори не се е сещал.
До крайния избор на любимата детска книга на българите остана само месец и половина. Заглавието, класирано на първо място, би трябвало повече от всички други произведения, писани за малките, да плени сърцата и умовете на читателите. И да помогне на останалите да го открият за себе си. Стига да знаят какво и къде да търсят.
Тъжно е, че в класацията на 10-те любими детски книги са попаднали само двама български автори - Ран Босилек с "Патиланско царство" и Елин Пелин с "Ян Бибиян". Като се има предвид, че Астрид Линдгрен е в престижната листа с цели 3 нейни произведения, не е много голям шансът именно родно томче да се класира на първо място. Както се случи при избора на любимо произведение на българите, по време на който за победител бе посочено "Под игото" на Иван Вазов.
Хубавото в случая е, че в уникалното предаване на БНТ, отвеждащо на пътешествие в света именно на детските книги, накрая не ще има само един печеливш. И творбите, останали извън водещата десетица или призовата тройка, със сигурност няма да бъдат забравени. Защото всеки от нас се е опитал или тепърва ще си спомни кога е взел в ръце първата си книга, как тя се е превърнала в любима, коя бихме искали най-напред да прочетем или да препоръчаме на децата и внуците си... И така като че ли имаме по-голям шанс да се почувстваме малко по-щастливи.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ