16 Септември 2024понеделник15:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Прогнозата се сбъдва

/ брой: 90

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1995

Преди малко повече от месец ДУМА публикува материал със заглавие "Проектът АЕЦ "Белене" - не дали, а кога". В него основната теза бе, че изграждането на втората атомна централа у нас няма алтернатива. И тази прогноза постепенно започва да се сбъдва. Поне така изглежда от изявлението на премиера Борисов, че мораториумът върху строителството ще отпадне.
Освен това намиращият се в Лондон Аналитичен институт по темите на ядрената енергетика предупреди миналата седмица, че ако не построят нови централи, след 2030 г. България и останалите страни от Югоизточна Европа ще трябва да внасят ток. Това ще доведе и до скок на цените на електроенергията както за бита, така и за бизнеса. Този недостиг от своя страна може да забави и затрудни икономическото и социалното развитие и това да се превърне в основен проблем в региона.
А като изключим политическото говорене, предпоставките този проект да стане реалност са налице. Съществува лицензирана площадка, оборудване, което сме платили, и  което отговаря на всички изисквания. Все още има и кадри. Проблемът е в намирането на сигурно финансиране на проекта. В момента актуален е интересът  на  най-голямата държавна енергийна компания в Китай - China National Nuclear Corporation (CNNC). Формално решението какво ще е бъдещето на АЕЦ "Белене" трябва да бъде обявено през лятото, след като парламентът поиска до края на юни да му бъдат предложени варианти.
В момента се очертават няколко от тях. Единият е страната ни напълно да се откаже. В този случай загубите за държавата лесно могат да се изчислят. Към вложените досега 3 млрд. лв. трябва да се прибавят и парите за оборудването, ако то не бъде продадено. Друга възможност е  проектът да бъде завършен като 100% държавен. Този вариант е малко възможен, защото правителството нееднократно е декларирало, че не може да отдели 10 млрд. лв.
Втората атомна централа да бъде построена с финансов партньор е трети вариант. В какво съотношение може да бъде това сътрудничество  е въпрос на бъдещи преговори. Сегашното правителство обаче е привърженик на идеята  проектът да бъде продаден 100% на чуждестранна компания, без инвестиции от страна на държавата и без договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия. Според експерти в света подобно нещо не се е случвало, защото при всички варианти държавните регулации в такава област като ядрената енергетика са неизбежни. Това са  сложни въпроси и затова да се говори за изцяло чуждестранен проект на българска територия е много трудно. Също така няма как държавата да не поеме отговорност за радиационния риск.
Въпреки комплицираната ситуация явно трябва да се тръгне отнякъде. А новото начало най-напред е свързано с отпадането на мораториума. И още нещо, дано премиерът не си промени позицията, защото той има навика да прави това през ден.









 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 0

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 0

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ