18 Октомври 2024петък08:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

РискМонитор:

Срив на институциите заплашва конституционния ред в страната

/ брой: 90

автор:Веселка Венкова

visibility 715

Това не е черна прогноза, а рационално и прагматично обръщане на внимание, че институционалната среда на България е носител на сериозни рискове за сигурността на страната. Констатацията е от концепцията "Рискове за националната сигурност на България в следващите 10-15 години", подготвена по проект, финансиран от Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа. Съобщи я шефът на фондация "РискМонитор" Стефан Попов. Голяма грижа трябва да е устойчивостта и стабилността на институциите, макар в последните 23 години да преживяваме трети подобен срив, посочи Попов и даде пример с блокаж на системата при правителствата на Луканов, Виденов и Борисов - 1991, 1996-1997 и февруари-март 2013 г.
Георги Ганев отбеляза, че архипроблемът на България в момента е заетостта. "Докато от 7,3 млн. граждани у нас има само 2034 хил. заети, България винаги ще е в риск", изтъкна икономистът. Той призова да се генерира човешки капитал, готов за използване, защото работни места се създават само за подготвени кадри и само когато образователната система започне да ги "произвежда" мегарискът пред националната сигурност ще стане управляем.
Модераторът на обсъжданата концепция Георги Кръстев констатира липса на междуинституционален подход - не сработват хоризонталните механизми, отговорни за придвижването на въпросите по вертикала. Той говори и за феномена "работещи бедни", характерен проблем за българската държава днес. По състоянието на системата за сигурност може да се съди за състоянието на обществото да се справи със заплахите, отбеляза ексшефът на НСС Юлий Георгиев.
"Влачим се на корем и преживяваме сривове в сигурността", цветисто обобщи Васил Гарнизов сериозната тема.

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ