14 Август 2024сряда22:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пловдивската гимназия за сценични изкуства стана на 40

Изложби на възпитаници бележат юбилея на уникалното училище, създадено от "Бащите на Пловдивския театър"

/ брой: 266

автор:Пенка Калинкова

visibility 5427

Няколко изложби на възпитаници и преподаватели бележат 40-годишнината на  Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. Уникалното не само за България училище е създадено от "Бащите на Пловдивския театър" през 1975 г. - тогавашния директор Атанас Бояджиев, неговия колега и по-сетнешен директор Богомил Стоилов, сценографа Веселин Ковачев и още неколцина техни сподвижници. Дълго време беше известно като "Сценични кадри" или СХУ за сценични кадри. Роди се като потребност театрите в България да получат образовани осветители, художници-изпълнители, гримьори и перукери, инспициенти. Да не забравяме, че това е било възможно да се случи само в град, известен с художниците си, и в който през 1881 г. е създаден първият професионално организиран театър. Създателите бяха и първи преподаватели в това училище - по история на театъра, по сценография, а дъщерите и синовете - техни и на колегите им актьори, завършиха в първите випуски на училището. Първите директори са Хазарос Бедросян, Йордан Спасов, Станислав Самоковлиев, от 1992/1993 г. и до днес - художничката Емилия Арабаджиева, също възпитаничка на училището. От 2008 г. то вече е известно като Национална гимназия за сценични и екранни изкуства.
Новото време наложи и промени същността на образователното съдържание, днес специалностите са театрален, кино- и телевизионен декор, художествено осветление за театър, кино и телевизия, грим и перуки, театрална кукла, актьорско майсторство за драматичен театър, актьорско майсторство за куклен театър, сценичен костюм. Сред преподавателите са известните пловдивски художници Николай Няголов, Михаела Иванова, Иван Чакъров, Николай Томов, Атанас Карадечев, Димитър Воденичаров, Джина Петкова, Димитър Къркеланов, Сашо Савов, изкуствоведът Красимир Линков... Между завършилите училището са Кольо Карамфилов, Димитър Митовски, Александър Секулов, Анна Монова, Петър Кауков, Петър Митев, Ангел Гешев, Светлана Лазарова, Светлана Урумова, Иван Карев, Розина Макавеева, Теодора Лазарова... Срещата на випуските се състоя на 26 септември в двора и на откритата сцена в Драматичния театър в Пловдив. Всичките помощник-режисьори на театъра - Албена Пенева, Гергана Бобадова, Марина Бояджиева, Ирен Алексиева, драматургът Секулов и сценографът Петър Митев, са възпитаници на уникалното училище. То дава общохудожествена подготовка, но и редица специални умения. Някои от възпитаниците му след завършване на висшето си образование са на ключови позиции в общинската администрация на Пловдив, сред културните дейци на редица от големите и по-малки български градове.
През изминаващата година изложба на бивши и настоящи ученици в галерия "Ромфея", в Градската художествена галерия, напоследък в галерия "Пловдив" - картини от есенния пленер, показаха за пореден път творческите възможности на учители и ученици. На 20 ноември предстои да бъде открита и поредната самостоятелна изложба на Емилия Арабаджиева. В началото на годината в галерия "Възраждане" тя показа "Зелената душа на планината", сега в "Ромфея" са експонирани рисунки голям формат. Започнала кариерата си като художник-сценограф в Пловдивския театър, последните 22 години тя оглавява своето родно училище с такт и мъдрост. Авторка е и на книгата "История на костюма". Пред какви предизвикателства ще бъде изправено в бъдеще училището предстои тепърва да видим. В момента в него учат 216 ученици и преподават 30 души.



Творби на възпитаници на училището от есенния пленер

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 420

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 416

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 622

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 981

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 561

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ