17 Септември 2024вторник05:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Предлагат ни клуб за любознателни

Националният археологически институт с музей при БАН започна цикъл лекции със свободен достъп за учени, студенти и граждани

/ брой: 73

автор:Велиана Христова

visibility 405

Цикъл тематични лекции със свободен достъп, посветени на значими археологически обекти в страната, започна Националният археологически институт с музей при БАН миналата седмица. Всеки четвъртък от 16.30 ч. лекционната зала в сградата на музея се отваря за учени, студенти и просто любознателни граждани, които искат да научат повече за богатото българско археологическо наследство. Известни наши археолози в продължение на два часа разказват и отговарят на въпроси за различни обекти, запазили следите на културата по нашите земи, за тяхното проучване, за техните проблеми и радости. Засега учените планират само през летния сезон, когато са разкопките, да има прекъсване на лекторията, която е посветена на 120-та годишнина от създаването на Археологическия музей, обясни доц. Кръстина Панайотова, която води лекторията.  
"Даусдава - Хелис - Сборяново. Духовна и политическа столица на гетите" бе темата на първата лекция, която в четвъртък изнесе доц. Диана Гергова, проучвател на археологическия резерват "Сборяново" до с. Свещари, Исперихско. Тя представи равносметка за 30-годишните проучвания" на този изключително интересен обект, където се наслагват култури на различно население от различни епохи - от времето на траките беси през прабългарите и до алианите и християнското култово строителство в ранните години на първото хилядолетие сл.Хр. В резервата се намира знаменитата тракийска Свещарска гробница с 10-те фигури на кариатиди в гробната камера, която е включена от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство. До нея се намират и две по-малки гробници, разкрити от екипа на Гергова. В резервата е и известният паметник Демир баба теке, където върху свещеното място на тракийско светилище е построен алиански храм. Слушателите на лекцията получиха отговор на въпроса дали в разположената също наблизо и още непроучена Голяма могила може да се намира съоръжение, построено от хан Омуртаг...  
Сега в четвъртък предстои лекцията на археолога гл. ас. Христо Попов за най-ранните златни рудници в Европа - тези при Ада тепе край Крумовград.
Със своята инициатива, необичайна за днешното недуховно време, археолозите дават възможност на столичани и гости на София да участват в едно интересно и непосредствено общуване с историята на нашите земи. Входът на лекциите е безплатен. Музеят се намира точно срещу Президентството, на пл. "Александър Буров" 1. Разположен е в сградата на най-голямата някогашна джамия в столицата - Буюк джамия, построена през ХV в.

График на лекциите

29 март

Гл.ас. д-р Христо Попов: "Златодобивен рудник от къснобронзовата и ранножелязната епоха на Ада тепе край Крумовград - в периферията на Микенския свят".

5 април

Гл. ас. д-р Георги Нехризов: "Археологическа карта на България - достижения и перспективи".

12 април

Доц. д-р Гергана Кабакчиева: "Улпия Ескус - един от най-големите антични градове на Долен Дунав".

20 април

Доц. д-р Кръстина Панайотова: "Некрополът на Аполония Понтийска".

30 април

Доц. д-р Алексей Гоцев: "Емпорион Пистирос -  проблеми и перспективи".

4 май

Доц. д.р Венцислав Динчев: "Източно-балканската преградна линия и комплексът на Хемските порти".

11 май

Гл. ас. Марио Иванов: "Възникване и развитие на SERDICA през I-VI век според последните проучвания".

17 май

Гл.ас. д-р Маргарит Дамянов: "Гърци и траки по Западния Понт".

 
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ