14 Август 2024сряда14:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наши астрономи откриха как се захранват с енергия черните дупки

Учените от БАН установиха неописани досега структури в ядрата на активните галактики

/ брой: 1

автор:Велиана Христова

visibility 1088

Екип от български астрономи откри неописани по-рано в науката структури, които предизвикват захранването на активните галактични ядра, съобщиха на 29 декември преди Нова година от Националната астрономическа обсерватория (НАО) "Рожен" при БАН. Активните галактични ядра са най-мощните познати енергийни източници във Вселената. Това са компактни масивни области в центъра на дадена галактика, които излъчват силни лъчи от всички области на електромагнитния спектър. Наличието на такава област определя галактиката като активна.
Откритието е направено, като са използвани данни от многогодишни наблюдения на десетки галактики с 2-метровия телескоп на НАО в рамките на проект по изследване на активни галактики, обяснява Люба Стоянова Славчева-Михова от Института по астрономия при БАН. В изследването са приложени най-съвременни методи за обработване и анализ на получените изображения. В резултат на това нашите астрономи са открили неописани досега компоненти на активните ядра на галактиките. Съществуването на част от структурите, открити от учените от БАН, е било потвърдено върху изображения, получени с космическия телескоп "Хъбъл".
Захранването на галактичните ядра може да се сравни с храненето при животните, затова в презентацията за откритието черните дупки са сравнени с черните мечки, а заглавието е "Как се захранват ядрата на активните галактики... или за метаболизма на черните мечки". Презентацията е отличена с награда в конкурса за оригинално представяне на научна разработка, организиран от БАН и японски партньори - японския Музей на Пътя на коприната "Икуо Хираяма" и Центъра "Икуо Хираяма" в България.
Фактът, че в централните области на повечето галактики има свръхмасивни черни дупки, постави въпроса кое прави галактиките активни и какви механизми пренасят газ до активните ядра, където той служи за гориво, обясняват от Института по астрономия на БАН. За изясняване на тези ключови за съвременната астрофизика въпроси авторите на изследването изучават извадка от т.нар. Сийфъртови (нискосветими активни) галактики и контролна извадка от неактивни галактики със сходни характеристики. С помощта на статистически анализ е намерено, че двата типа галактики не се различават съществено в наличието на морфологични структури и галактики-спътници. Това е първото изследване в науката, в което се сравнява частта галактични пръстени при Сийфъртови и неактивни галактики на базата на контролна извадка.
Авторите заключават, че захранването на галактичните ядра не е пряко свързано със строежа и локалното обкръжение на съответните галактики. Нашите учени издигат хипотезата, че в дисковете на Сийфъртовите ядра обаче има по-големи количества студен газ, който се пренася към централните области. Изследването дава обяснение за характеристиките на цял клас обекти - активните галактични ядра с ниска светимост. Значимостта му се подсилва от факта, че връзката между ядрената активност и съответните галактики в науката е все още обект на дебати, обясняват учените. Резултатите от изследването са публикувани в известното международно сп. "Astronomy & Astrophysics". Изследването е отразено в седмичното обзорно издание за наука под заглавие "Нови открития в астрофизиката, направени от Българската академия на науките".

 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 198

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 252

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 233

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 226

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ