17 Септември 2024вторник11:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мисия Брюксел

Един час разлика

/ брой: 257

автор:Георги Готев

visibility 2010

Разликата между София и Брюксел е един час. Но разстоянието между София и Брюксел трябва да се измерва в светлинни години, защото в сърцето на Европа съдят за България по нейния лидер.
Често съм го наблюдавал. Ето видеозапис на пресслужбата на Европейския съвет. Всеки с компютър може да види този бисер в интернет на адрес http://bit.ly/sRfRfh.
Действието е след края на срещата на върха на 27-те членки на ЕС и преди срещата на 17-те членки на еврозоната, състояла се на 26 октомври. Този нов формат на срещи се очертава като основополагащ за променящия се Евросъюз, в който интеграцията в еврозоната ще се засилва и вероятно интеграцията сред 27-те ще отслабва.
Излиза премиерът Бойко Борисов и застава пред българските журналисти. По правило всички лидери дават пресконференции, като първо обясняват какво е било решено, а след това отговарят на въпроси. Борисов започна направо с отговорите.
Б.Б.: "О, Бългерия джурналистс... Кажете, скъпи."
Диана Чепишева, БНР: "Дали има постигнато решение, дали има голям резултат или е била направена само малка стъпка?"
Б.Б: "Важното е, че се взе политическо решение. 27-те и сега предполагам 17-те по-късно и се надявам всичко във времето да отшуми. В следващите срещи на екофин ще бъдат разгледани още някои от детайлите, за които ставаше въпрос. Но като цяло, аз съм доволен от постигнатите разултати."
Диана Чепишева: "Бихте ли обобщили в кои области е постигнат напредък и в кои области ще се търси съгласие?"
Б.Б.: "Областите са ясни предварително. Най-вече, има политическо решение, и за начина, по който да се капитализират банките. Те трябва да постигнат девет процента. За радост, нещастието, което постигна България в деветдесетте години, когато фалираха много от банките, обезцени се лева и тогава законът, който е бил приет, хвала на Господа на този, който е приел този закон, който и да е, трябва да му се отдаде необходимото в България, но този именно закон предпазва българските банки в тези години. Имайте предвид, че българските банки имат 15 процента капитализация, доколкото в Европа се борят да достигнат девет процента."
Диана Чепишева: "Бихте ли посочили какво е договорено и какво не?"
Б.Б., леко раздразнен: "Ами казах какво е договорено."
Диана Чепишева: "А къде остават проблемите и защо? По какво не може да се постигне съгласие?"
Б.Б., по-силно раздразнен: "Сега аз не съм финансист, за да говоря за детайли и по тази тема. Вижте, след като свърши еврозоната, ще излезат предполагам и президентът Рампой, и президентът Барозу или там, които имат право да говорят по тази тема, и ще направят изявления."
Не, това не е фикция. А сега, ето какво каза премиерът на Полша Доналд Туск, чиято страна също не е в еврозоната и съответно разполага със същата информация, като Борисов.
"Основната ни цел беше да се опитаме да приемем програма за рекапитализация на банките. Тази среща предшестваше тази на лидерите на еврогрупата. Особено важно беше да обсъдим въпроси, които са приоритет на еврозоната, но имат последици за целия ЕС.
Ключовият елемент на приетото решение е, че всякакви действия за засилване на еврозоната не би трябвало да подкопават единството и интеграцията на ЕС като цяло. Убедени сме, че в еврогрупата трябва да има участие на тези страни-членки на ЕС, които имат амбицията да се присъединят към еврото.
Подчертах, че Полша е такава страна. След разгорещен дебат приехме решение за рекапитализацията на банките. Това решение беше важно, за да подпомогне по-нататъшните дискусии на еврогрупата. Тази вечер констатирах, че нашите партньори разбират нуждата от засилено партньорство не само в еврогрупата, но и в ЕС като цяло." Ето и записи на изказванията на Туск и на други лидери - http://bit.ly/tnenYn.
Видеозаписите разкриват, че никой лидер в ЕС не иска да си говори с Б.Б. Ако не е верният паж, посланикът Бойко Коцев, няма кой да извади българския премиер от самотата му. Б.Б. няма приятели, освен пътника Берлускони.
Вода газим, а жадни ходим. Евросъюзът прави по-силни и големите, и малките страни, защото всички, освен нас, намират съмишленици по теми от общо значение. Но за да имаш съмишленици, трябва да имаш някакви идеи, може би?
Лакардиите на Б.Б., които вървят пред българска публика, са неконвертируеми в Брюксел. Били сме пример на финансова стабилност, другите лидери трябвало да завиждат, че българите мълчаливо приемат мизерните си заплати и пенсии. Хайде де!
Заради географията и миролюбивите си традиции, България би могла да бъде много влиятелна страна. Но с този типаж от хумористичен сериал няма да се получи. При толкова проблеми на Брюксел хич, ама никак, не му се гледат селяндури в повече.

П.П. На тези срещи България може да бъде представена било от премиер, било от президент, няма значение. Б.Б. досега пречеше на Първанов, сега да даде шанс на Плевнелиев.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ