17 Септември 2024вторник06:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Голямото уволнение

Защо след пандемията много хора сменят работата си?

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 536

Терминът "голямото уволнение" произлезе от САЩ: той се отнася до безпрецедентното покачване на броя на хората, напускащи работата си по време и след пандемията от КОВИД-19. Статията на Тrends.rbc е посветена на това ново явление.

Преход към утрешния ден

Антъни Клоц, организационен психолог и професор по мениджмънт в Тексаския университет, прогнозира още през май 2021 г., че КОВИД-19 ще накара хората да напуснат работата си масово. И думите му се оказаха верни.

Само през март 2022 г. броят на уволнилите се в САЩ е рекорден - 4,5 милиона души. Според психолога първоначалният бурен поток бе свързан с ефекта на натрупването, тъй като в средата на пандемията хората не са напуснали, защото не са искали да рискуват да загубят работата си в този неясен и труден период. Но тогава обаче служителите осъзнаха как да искат и могат да променят стандартния работен ден.

Експертът подчертава: Пандемията превърна бъдещето на работната дейност в настояще.

Преминаването към дистанцираност от офиса и развитието на гъвкавост по отношение на работните места и трудовия график можеше да не се случи още 30 години, ако не беше кризата.

Много служители не се връщат в офиса на пълен работен ден, даже след като ограниченията се облекчиха или дори когато напълно отпаднаха. Други се научиха, че могат да работят от всяка точка на света, или само четири дни в седмицата. Някои дори си изградиха собствени удобни гъвкави графици.

"Тези форми на работа дават повече контрол върху собствения ни живот, както и повече самостоятелност и свобода, и не мисля, че повечето хора са готови да се върнат в традиционната работна среда", смята ученият.

Ако не ви харесва, пенсионирайте се 

или започнете собствен бизнес! 

Около 63% от търсещите работа цитират баланса между работата и личния живот като основен приоритет при избора на нова работа според доклада на LinkedIn "Глобални тенденции в развитието на талантите 2022".

Паричната компенсация и културата на работното място също имат значение. Според проучване на Pew Research Center ниските заплати, липсата на възможности за повишение и чувството на неуважение водят до доброволно уволнение.

Хората също така избраха да се пенсионират, вместо да търсят нова работа, докато други започнаха собствен бизнес. Според Бюрото за преброяване на населението на САЩ през 2021 г. се наблюдава прилив на нови бизнес начинания, като броят на заявленията за тази цел достига 5,4 милиона.

Какво се случва в други страни

"Голямото уволнение" е, когато хората казват: "Каквато и да е ситуацията, искам да е по-добра", каза Патриша Минг пред CNN. Тази 35-годишна жена, която живее в Сидни, решава да напусне работа в консултантска компания през август 2021 г.

В допълнение, освен в САЩ, броят на доброволните напускания също нараства във Великобритания, Австралия и Франция. В Европа много правителства използваха програми, които насърчиха компаниите да задържат служители, но да намалят работното им време. След това държавата субсидира част от заплатите. Това е различно от подхода, възприет в Съединените щати, където работниците са получавали обезщетения след уволнението или са получавали стимулиращи чекове, които са допълнили спестяванията им независимо от трудовия статут.

Гийом Менуе, ръководител на инвестиционна стратегия и икономика за Европа, Близкия изток и Африка в Citi Private Bank, заяви: "В цяла Европа хората останаха при работодателите си. Но имаше и признаци на изтичане на персонал."

Във Франция броят на уволненията през третото тримесечие на 2021 г. е рекордно най-висок от 2007 г. насам.

Промяна на хоризонта

Желанието за намиране на нови възможности се проявява в условия, когато броят на свободните работни места остава висок, а работодателите в редица отрасли са готови да плащат повече, за да наемат работници.

Във Великобритания, където пазарът на труда се реформира във връзка с Брекзит, има 4,4 свободни позиции на всеки 100 съществуващи работни места. А това е рекордно висок показател.

В Австралия правителството заяви, че работниците, които сменят работата си, обикновено получават увеличение на заплатата между 8 и 10%.

Антъни Клоц очаква "голямото уволнение" да продължи, тъй като пазарът на труда все още е стегнат, но "в добра форма": "Работниците, от висши ръководни кадри до редовен персонал, все още се чувстват малко не на място, тъй като излизането от пандемията се проточи. Тези мениджъри, които са се съсредоточили върху изискванията на служителите си обаче, отбелязват намаляване на броя на напусканията."

Money.bg

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ