15 Юли 2024понеделник15:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Новата тактика е да се говорят глупости

Депутати и бивши икономисти ни лъжат, че влизането в еврозоната понижи инфлацията в Хърватия

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 197

Стоян Панчев


Виждам в последните дни редица коментатори, някои от които би трябвало да знаят, че говорят глупости, са се заели с въпроса за хърватската инфлация. Основният аргумент е следният - Хърватия влезе в еврозоната и инфлацията там падна. Следователно няма проблем да премахнем лева и борда. Показваме една хвърчаща графика на Ганя и всичко ще бъде наред.

Да прегледаме обаче отново фактологията.

1. И БНБ, и ЕЦБ, и ОИСР имат доклади за ефекта на повишаване на цените непосредствено след влизане в еврозоната - дали заради рационално невнимание, дали заради едновременно синхронизиране на цените, дали защото търговците просто могат, няма твърде голямо значение, феноменът без съмнение е налице. Това повишение се случва най-вече при предлагане на дребно - храни, кафе, фризьорски услуги, ресторанти, услуги за бита и пр. Скоковете може да бъдат резки и съответно лесно се забелязват от мнозинството потребители.

Въпреки това, тъй като подобни стоки и услуги са само малка част от индекса на потребителските цени (или от хармонизирания такъв), то отчетено от всички цени подобно увеличение се движи в порядъка 0,3-0,5 п.п. Не твърде малко, но не и шокиращо на фона на инфлацията от 2021 г. насам.

Това написах аз самият, когато излезе информация, че същото се е случило и в Хърватия и самите хървати бяха в шок. Ето някои заглавия на големи чужди медии, ако сме забравили:

"Хърватия в сблъсък с търговци след див скок на цените пост-евро" - Ройтерс;

"Хърватия прие еврото, но много смятат, че бизнесът се възползва и повишава цените" - BBC;

"Ценови скокове шокират пазаруващи в Хърватска след влизане в еврозоната" - Ал Джазира...

Първоначалното поскъпване от "закръгляне" се случи, точно както знаехме от икономическата литература. И то наистина беше отчетено с 0,2-0,3 п.п. в ХИПЦ, особено след като хърватското правителство се впусна да парира ценовите шокове след първи януари тази година.

2. В еврозоната от почти година, а в САЩ от близо 15 месеца тече процес на затягане на паричната политика - увеличаване на лихви и спиране (ограничаване) на количествените улеснения. Идеята на тази нова политика е да се спре създаването на ликвидност и да се укроти инфлацията. 

Още миналата година започнах да говоря как затягането на монетарната политика ще доведе до спад в темпа на ръст на цените във всички западни икономики, включително и в България. Така и става, процесът тече, както е видно от данните.

Цялата еврозона - от 10,6% (ХИПЦ) през октомври 2022 г. свали до 6,1% през май тази година - .т.е. спад от 4,5 п.п.

Германия - от 11,6% до 6,3% т.е. спад от 5.3 п.п.

Естония -  от 25,2% до 11,2% т.е. спад от цели 14 п.п.

Хърватия - от 13,5 до 7,9% т.е. спад от 5,6 п.п.

България от 18,7% до 10,1% т.е спад от 8,6 п.п.

Полша  от 18,4% до 13% т.е. спад от 5,3 п.п.

САЩ - от 9,1% до 4% т.е. спад от 5,1 п.п.

С други думи, спадът в инфлацията не само няма нищо общо с присъединяването към еврозоната, но се случва във всички западни икономики, независимо от валутата. Случва се в еврова, доларова, злотна, левова и още много други системи.

Тече общ процес на намаляване на инфлацията със силно изявен базов ефект.

Твърдението - приеха еврото и затова им падна инфлацията - е за двойка на първокурсник. Защо депутати и бивши икономисти го ползват, оставям го на преценката на четящите.

3. Опасностите по линия на завишената инфлация отвъд закръглянето на цените са по-мащабни, но и по-дългосрочни. Няма да се реализират една-две години след влизането на една страна в еврозоната, камо ли до пет месеца.

Първата е така познатата липса на реална конвергенция - доходите и размерът на стопанството на глава от населението изостават спрямо тези на страните в еврозоната. Колкото по-близо е в своето икономическо развитие една страна до останалите членки на еврозоната, толкова по-малък е инфлационният излишък, произтичащ от конвергенцията. България като най-изостанала е изправена и пред най-голяма опасност от подобен тип допълнителна инфлация- според данните на унгарската централна банка, проблемът с инфлационния излишък се разрешава при достигане на 90% конвергенция (ние сме на ниво от 57%).

Вторият голям ефект е специфичен за страни във валутен борд, преминаващи в евро (като Литва и Естония). Допълнителната инфлация там идва от премахването на забраната централната банка да кредитира правителството и да отпуска кредити на търговски банки. Възможността за купуване на ДЦК от страна на централната банка директно увеличава паричната база. Към това се добавя намаляването на коефициента на задължителните минимални резерви от 12% на 1%, което води до увеличение на паричния мултипликатор. Повишените парични база и мултипликатор водят до по-високо парично предлагане оттам и до по-високи цени. Повече по темата в монографията на доц. Димитър Чобанов.

На нищо от това не можеш да отговориш с хвърчащи листчета. Видя се, че е така на всички сериозни проведени дебати, затова и новата тактика е просто да се говорят глупости от представяли се за сериозни икономисти в миналото...пък днес, който се хване.

фейсбук

Църквата почита светите Кирик и Юлита

автор:Дума

visibility 24

Левите с послание за обединение

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 132

Няма да подкрепим Денков за премиер

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 132

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 236

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 228

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ