16 Септември 2024понеделник19:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Първата сълза на президента

/ брой: 29

автор:Иво Атанасов

visibility 2540

Бяхме подочули още в предизборната кампания, че в миналото на Росен Плевнелиев му се е случвало да поплаква. Това никак не се отрази на престижа му, защото мъжките сълзи извират по-рядко и по-трудно и тъкмо затова са по-ценни от женските. Освен ако не са през голямото междучасие, когато някой те е шамаросал при кантона зад училището. За разлика обаче от премиера президентът едва ли е участвал в юмручни спорове в младежките си години. Бил е примерен ученик, дори и комсомолски секретар. В редките случаи, в които е проронвал сълза, сигурно е било по някаква много идейна причина.
Президентът не ни остави дълго да гадаем какво може да навлажни погледа му. Още в едно от първите му публични появявания репортерските камери уловиха капка в слепоочието му, която студът бързо превърна в ледено кристалче. Това се случи пред НДК, където е мемориалът на жертвите на комунистическия режим. "На 1 февруари 1945 г. 147 души от политическия елит на Третото българско царство получиха смъртни присъди от самопровъзгласилия се за народен съд. Тяхната смърт се налага като един от символите на репресиите срещу българския народ", заяви президентът. За съжаление Плевнелиев е прав само за датата и броя на осъдените. Съдът е  извънреден, но не е самопровъзгласил се, той е част от задълженията на нашата държава към великите сили - победителки в последната световна война. Решенията му са не репресия към народа, а присъда срещу онези, които привързаха България към хитлеристка Германия, гласуваха репресивните закони, обявиха война на САЩ и Англия, в резултат на които София бе жестоко бомбардирана, и изправиха страната пред загуба на територии и нова национална катастрофа.
Уви, имало е и невинни жертви. Но при подобни преобръщания на обществените пластове къде ги няма? В края на войната във Франция са осъдени на смърт 6500 души, в това число президентът и  премиерът, а многократно повече са избити без съд и присъда. Извънсъдебна разправа имаше в Италия, Белгия и другаде, нарочно отбелязвам държави от западната част на Европа. Видяхме какво се завихри миналата година и в арабския свят. Отговорното поведение в политиката е не да доведеш страната си до сблъсъци, а после да скърбиш за едните жертви, без да забелязваш другите. Важното е да управляваш така, че да избегнеш катаклизмите. Когато обаче това все пак се е случило, задължително е да мериш с еднакъв аршин и своите, и опонентите, особено пък ако си държавен глава.
Произнесъл съм десетки речи за делото на 9 септември. Говорил съм убедено за плюсовете на социализма, защото не само по субективни усещания, но и по обективни данни това са най-спокойните, най-сигурните и най-ситите години в историята на България. Винаги обаче съм отбелязвал и невинните жертви през този период. И никой никога не си е позволявал да възрази защо го правя точно на тази дата. БСП отдавна си е извадила поуките - и като партия, и като членска маса в по-голямата си част. Отдясно обаче това все още не се е случило.
На 3 август 1944 г. майор Годев реже езика на Стоян Лудев, секретар на Околийския комитет на комунистическата партия в Кюстендил. Освен него ловната рота убива още трима антифашисти, единият от които - Емил Шекерджийски, е национална величина. Днес името на главореза Годев е изписано върху мемориала при НДК, където Плевнелиев пророни първата си президентска сълза. Няма как това да е нормално! Разбира се, още при подбора на имената е била нужна поне минимум хигиена, за да се избегне кощунственото смесване на участта на невинните жертви със злодеянията на отявлените убийци. Но и Плевнелиев, ако иска не да разделя, а да обединява нацията, трябваше да говори не едностранчиво, а с подходящата за поста си непартийност на оценките.
За съжаление и президентът се оказа пленник на насажданата в прехода лъжа, че всичко у нас си е било наред, но се появили комунистите и съсипали и народа, и държавата. Насилието не е измислено, нито започнато от комунистите. Не те убиха премиерите Стамболов и Стамболийски. Не те започнаха репресиите срещу политическия опонент. И не за тях са думите на поета: "Клаха народа,  както и турчин не бе го клал." Което обаче не означава, че други поети нямаха основание да напишат тежки стихове за събитията след 1944 г.
Историята е прекалено сложна и противоречива, за да бъде представяна само като битка между добрите и лошите. При първата си президентска среща с миналото Плевнелиев отрони сълза само за  едните жертви. В правото си сме да очакваме втората му сълза да бъде на 9 септември. В противен случай ще го запомним като единствения държавен глава, отишъл на крака при мемориала пред НДК. Нещо, което дори и Петър Стоянов не си позволи, макар че навярно имаше и личен мотив да го стори.
Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ