13 Август 2024вторник00:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пак гръмна! Ами сега?

/ брой: 261

автор:Васил Попов

visibility 2510

Нашата страна пак бе разтърсена от детонации. Взривиха се материали в склад, който е притежание на частна фирма. Закупен е от Министерството на отбраната. Някои коментират, че детонациите на взривни материали у нас нещо много зачестиха. Други, при това отговорни експерти, твърдят, че където има опасни вещества, може да има и инциденти. Това било естествено. Възниква въпросът кой носи най-високата отговорност и кой контролира съхранението, движението и работата с подобни вещества.
Можем да направим уговорката, че дали гърми частен склад или държавна фабрика, или пък военен склад, е все едно. Никой не е застрахован срещу подобни инциденти. Преди години се взриви ВМЗ -  Сопот, по-късно избухна динамит в "Дунарит" - Русе, периодично гърмят боеприпаси там, където се произвеждат. Често има човешки жертви и осакатени работници. Още ни е пресен споменът за Чепинци, където няколко години вече специалистите не успяват да ликвидират последиците от поредицата взривове на боеприпаси.
На пръв поглед отговорът на въпроса за контрола е ясен - МВР и неговата служба за контрол върху общоопасните средства. В този момент обаче не можем да премълчим една основна загриженост на българската общественост. Ще поясним с пример. До днес военното министерство е продало на частни фирми три подобни склада като този в Севлиево. Според министър Аню Ангелов още "около 26 склада" за боеприпаси са обявени за обекти с отпаднала необходимост и предстои също да бъдат разпродадени.
Както виждаме, опасните обекти извън контрола на военното ведомство се увеличават решително. До каква степен трябва да се разрасне службата КОС, за да ги обхване и осигури най-добър контрол? А сега бе съобщено, че гръмналият склад е бил ремонтиран, пригоден за съответните цели и проверяван съвсем наскоро. Защо тогава гръмна?
Разследващите инцидента органи все още не са съобщили пред медиите отговорите на множество въпроси. Какъв вид е взривното вещество, което се е възпламенило? Специалистите знаят, че някои взривни вещества не могат да се взривят току-така от фас или дори от открит огън. Тротилът например не се възпламенява, а се топи и гори без детонация. Други взривни материали могат да вдигнат във въздуха всичко наоколо само от едно леко почукване. Сред въпросите без отговори засега е и какви специалисти работят в тази фирма, кога и къде са обучавани. Кой и за каква дейност е издал лиценз на фирмата?
Смятаме, че повечето от тези въпроси могат да получат отговорите си веднага след инцидента, без да се навреди на следствената дейност. Но когато отговорите се бавят, винаги остават съмнения, че целта е нещо да бъде потулено. А когато стават инциденти, опасни за човешкия живот, потулването граничи с престъление. Отговорите винаги трябва да бъдат открити и ясни.
 

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ