16 Юли 2024вторник16:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Познаваме ли ги?

Отново за нощния разбойник

/ брой: 88

автор:Милчо Андреев

visibility 2178

Целогодишно разрешен за отстрел, чакалът е значително по-дребен от вълка, макар щетите, които причинява на дивата природа поради неговата многочисленост, са изключително големи. Дължината на тялото му достига до 80-85 см, а опашката 25-30 см. Теглото обикновено е около 12-15 кг. Мъжките са малко по-едри от женските. Муцуната на този хищник е тънка и заострена, ушите дълги и изправени, очите кафеникави. Тялото на чакала е покрито от груба козина. По гърба и опашката тя е ръждивожълта или сивожълта на цвят, по гърлото и гърдите - сива, отстрани на главата, тялото и краката - златистожълта. Поради последното обстоятелство латинското име на чакала е канис ауреус, което значи златно куче.
Чакалът не обича обширните и склопени гори. Придържа се към гъстите участъци в горските местообитания с неголяма площ - млади иглолистни култури, сечищни участъци в близост до населени места и др. Обитава гористи местности, най-често близо до открити пространства. Среща се още в гъстата растителност по бреговете на реки и някои други водоеми, заселва се и  в обработваеми земи, в дерета, сред скали и полезащитни пояси. Редовно посещава сметищата, на които се изхвърлят хранителни отпадъци.
Той е изключително агресивен хищник. Ловува организирано на групи като вълка и улавя с лекота приплодите на чифтокопитния дивеч. При все че е хищен бозайник, чакалът се храни с твърде разнообразна храна. Той ловува и яде главно дребни бозайници и птици, също така - гущери, змии, жаби, риби, насекоми, охлюви. Важна съставна част от неговата храна е мършата - главно остатъци от храната на вълка и други по-едри хищници, но и различни други отпадъци. Яде и растителна храна - корени и луковици на някои растения и различни плодове - грозде, дини, пъпеши, ябълки и др.
Не се притеснява от близост с човека и нощем се доближава до населените места. Следите му са характерни със срастването на двата предни пръста и в дирята са подредени в права линия като при вълка. Дължината на стъпката е около 6 см, а ширината около 5 см.
През последните няколко години чакалът се намножи много в нашата страна. Преди три-четири десетилетия този хищник се срещаше в България главно в Странджа планина, а по-рядко и в някои други райони на Черноморието, но сега вече е повсеместно разпространен до около 800 м надморска височина.
Чакалът е вреден за ловното стопанство, тъй като унищожава ценни ловни птици и бозайници - фазани, кеклици, зайци, малки сърненца и еленчета. В сурови зими, когато водоемите замръзват, той унищожава множество зимуващи водоплаващи птици и нутрии. Понякога отвлича кокошки и други домашни птици.
Размножителният период на чакала е през зимата, от януари до началото на март. При този хищник двойките се образуват трайно, за цял живот. Мъжкият чакал участва дейно при устройството на бърлогата, а по-късно и при изхранването на малките. Женската ражда след 60-63-дневна бременност обикновено 4-6, рядко до 8 малки. Тя кърми малките чакалчета 2-3 месеца. Наесен, когато са вече израснали, те заживяват самостоятелно.
Чакалът има един твърде характерен навик. Той е активен предимно нощем. Често, преди да излезе да ловува, започва да вие високо, като гласът му наподобява някакъв жален плач. От време на време виенето се прекъсва от своеобразен лай. Щом завие първият чакал, към него веднага се присъединяват други негови събратя, които се намират наблизо. Този своеобразен "хор" на хищниците звучи твърде зловещо в нощната тъмнина.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 650

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 352

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 354

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ