18 Октомври 2024петък08:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България избира бъдеще

Изборът е между статуквото на мизерията и борбата за по-добър живот

/ брой: 106

visibility 1159

Боян БАЛЕВ*

Управлението на ГЕРБ придаде на българския преход завършен вид. Формално, не само в България, а и в цяла Източна Европа през последните 20 години трябваше да се случи промяна към демокрация и пазарна икономика. На практика обаче под външния натиск страните от бившия Източен блок се върнаха към битието си отпреди Втората световна война. Съвсем логично в държави като Полша, Чехия и Унгария този преход мина без особени сътресения, защото те отново са страни от Средна Европа със средноевропейски жизнен стандарт и развитие на политическите институции.
В България обаче този вид преход нямаше как да бъде така позитивен. У нас това връщане беше не просто назад, а много надолу - към битието на една от най-бедните държави в Европа, преживяла две национални катастрофи и живееща в мизерия с 85% селско население. Такава е била страната ни до 1944 г. Съвсем логично тази икономическа част от днешния български преход е свързана с тотално обедняване и масова миграция на хора.
Политическият преход към миналото не можеше да не започне с формална демокрация. Не можеше обаче и да не завърши с връщане към реалността от 30-те години на миналия век - авторитарен режим и дискредитирани партии, страдащи от вождизъм и корупция. Само върховната власт на царя беше заменена с властта на неговия бодигард.
Четвърт век след началото на прехода България е отново там, където я е заварил превратът от 19 май. Както през 30-те години на миналия век, ние живеем в породена от икономическия либерализъм голяма или велика депресия. Настоящата икономическа криза опроверга напълно идеолозите на пазарния фундаментализъм и родния икономически преход.
В ход е и съответното геополитическо разместване на пластовете. Светът вече няма да е двуполюсен или еднополюсен, а многополюсен. Международната среда, която ни наложи този преход отпреди четвърт век, вече я няма. Със сигурност не сме станали много по-независими в условията на глобалната взаимозависимост, но бъдещето на България в момента в много по-голяма степен е в нашите ръце, зависи от нашия избор.
Предстоящият вот може да се разглежда като втори тур на проведения през януари референдум, но залогът не е в това БСП отново да бие ГЕРБ. Не става въпрос само и за вот "за" или "против" герберските сметки за ток. Дилемата между държавните АЕЦ в Козлодуй и Белене, от една страна, и частните фотоволтаици и американски ТЕЦ, от друга, също е само част от големия въпрос.
България избира между две коренно различни визии за нейното бъдеще. В различни условия и по различен начин те вече са били реализирани преди и след Втората световна война.
Едната, относително по-старата, е визията на българската десница, която споделят формации като ГЕРБ, ДСБ, СДС, ДБГ (Кунева), ДПС. Според тази политическа концепция България трябва да продължи без корекции посоката на досегашния преход. Да продължи да възстановява социално-икономическото и базираното на него политическо битие от времето преди 9 септември 1944 г., тъй като според гледната точка на родната десница тогава България е представлявала цветуща градина.
Тук разбирането трябва да бъде най-вече буквално - страната ни е била градина, доколкото основен и почти единствен икономически сектор е селското стопанство. Осъвременяването на тази концепция като за ХХI в. се получава с добавяне към селското стопанство на втори водещ сектор - туризма. В тази парадигма перспективата за България е да стане типична държава от Южна Европа по примера най-вече на Гърция и Португалия и в по-малка степен на големите Италия и Испания. Това означава не просто да бъдем най-бедните в Европа, но и при всяка криза да сме шампиони по безработица и задлъжнялост на държавата и/или на гражданите.
Политическото измерение на такова развитие представлява авторитаризъм с лидери като Костов и Борисов. Чрез източване на държавата и рекет върху бизнеса такъв режим акумулира достатъчно средства, за да купува медии, които с манипулации да поддържат статуквото и неговата безалтернативност. Постепенно се увеличава ролята и на втория инструмент за възпроизвеждане на властта - купуването на гласове и изборните фалшификации. Такива са специфичните български характеристики на ориенталско-средиземноморския политически режим.
Основното предимство на този модел на развитие е, че от държавното управление не се изискват никакви усилия. Всички текущи и елементарни дейности на правителството, като пътното строителство, се представят от медиите като свръх усилие. Правителството няма ангажименти към жизнения стандарт на гражданите, тъй като икономиката се саморегулира и държавата не е виновна за икономическите кризи, дори да продължават десетилетия.
Другата, алтернативната визия за развитието на България изисква сериозни усилия, много и качествена работа от страна на държавата, нейните институции и чиновници. Фундаментално различното в тази концепция е идеята, че българската държава трябва не просто да стимулира икономическото развитие, но и да реализира цялостна стратегия за модернизация на България. Създаване на силна конкурентоспособна икономика, базирана на високотехнологична индустрия, която да позволи на българските граждани да имат жизнен стандарт, сравним с този на развитите и богати държави в Европа.
Една толкова различна икономическа база изисква друга политическа надстройка - държавни институции по западен образец, европейски партии и представителство.
Мнозина биха казали, че този политически проект е просто мечта. За реализацията на тази българска мечта обаче нашата партия се е борила в продължение на много години и, въпреки неизбежните грешки, е постигнала много. Изборът на 12 май е между примирението с настоящото статукво на мизерията и борбата за по-добър живот и сбъдване на мечтите.

* Авторът е кандидат за народен представител от Коалиция за България в 23 МИР

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ