15 Юли 2024понеделник09:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БТА

Новите блокове в "Козлодуй" ще струват 14 млрд. долара

Цената на тока ще бъде 127 лв. за мегаватчас

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 320

Близо 14 млрд. долара ще струва изграждането на двата нови блока в АЕЦ "Козлодуй", обяви министърът на енергетиката Румен Радев.
Тези дни в публичното пространство се лансират 17 млрд. долара за изграждането на един блок, което прави 34 млрд. долара за двата. По думите на министъра обаче тези суми са фантастични и подобно говорене е несериозно.
Той подписа стратегическо споразумение за сътрудничество  в областта на ядрената енергетика за мирни цели с помощник секретаря на САЩ по енергетика Андрю Лайт. Двамата са обсъдили малки модулни реактори за преработка на отпадъците.
Максималната цена на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй трябва да бъде до 14 млрд. долара, а цената на тока под 127 лева за мегаватчас, което е под европейската.
"Това е, към което се стремим и то е напълно постижимо.Решението на кабинета е за договорености при фиксирани срокове, и при фиксирана цена", каза министърът на енергетиката Румен Радев.
Той оцени това споразумение не само като стратегическо, като отваряне на достъп до ядрени технологии на САЩ, но и като дългосрочно, което може да отвори партньорство за 100 години напред.
Американската компания "Уестингхаус" ще е готова с първа прогнозна цена на проекта до края на март. "Ние гледаме на блокове 7 и 8 като на държавен проект с наше държавно участие, със самоучастие, което да е в диапазона между 25-30% и със заемно финансиране, част от което сме готови да обезпечим със съответните държавни гаранции", допълни Радев. "Това не е просто споразумение от стратегическа значимост каквото и да е, защото когато две държави решават да изграждат заедно инфраструктурен проект, това е дълготрайно решение - то може да се развива в рамките на следващите сто години", уточни Андрю Лайт.Основно място в споразумението заема именно изграждането на нова мощност в първата ни атомна централа.
"Ние ще се ангажираме не само в изграждането на мощността, но и на обучението на служители, не само тук в България, но и в региона, защото България ще бъде лидер в региона. Това не е просто партньорство, това е сътрудничество за следващите поколения, надявам се че моите деца ще могат да дойдат да го видят, когато бъде построен, че моите внуци също ще дойдат", коментира Андрю Лайт.
Вашингтон е поел ангажимент и да помогне на България при осигуряването на средства за новите ядрени мощности."Ние обсъждаме възможностите за финансиране, както мостово така и на базата на инструменти издавани на базата на нас гаранции", каза още Радев.България се е договорила със САЩ да си сътрудничи и обменя опит по отношение на преработката и съхранението на използвано ядрено гориво.Възможностите за инсталиране на малки модулни реактори също са част от споразумението.
Със САЩ ще се работи и по технологии за преработка и съхранение на отработеното ядрено гориво от сегашните V и VIІ блок на атомната централа. По въпросите с преработката на отработеното ядрено гориво се работи и с Франция и Финландия, припомни Радев. На американския опит ще се разчита и при извеждането на стари ядрени мощности от експлоатация. Държавното предприятие “Радиоактивни отпадъци” е подписало в САЩ споразумение със съответния орган за съвместни дейности по извеждане на реактори.

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ