14 Август 2024сряда05:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За изучаването на религия в училищата

/ брой: 141

visibility 1737

Румен Попов


 Тъкмо за деня на детето - 1 юни, водещият на предаването на БНТ "Вяра и общество" организира "дискусия" на тема: За и против изучаването на религия в българските училища. Странната дискусия противопостави един журналист от в. "Труд" срещу четирима горещи защитници на изучаването на религия в училищата. Разумните доводи на журналиста срещаха многогласния отпор на противната страна, включително и на водещия. А този отпор обобщено се свеждаше до това, че религиозното обучение ще изгради морални устои у децата, ще ги научи кое е добро и кое грях, ще ни избави от зловещи престъпления на деца и след някоя и друга година общественото поведение на народонаселението на България ще бъде също така достолепно, културно и благопристойно, както и в мечтаната Европа. Невъзможността да се включа директно в дискусията налага необходимостта да изкажа на страниците на в. "ДУМА" своите аргументи против.
Никой никому не забранява да вярва в каквото си ще. Ние много неща не знаем, но не е логично да заменяме незнанието си с вяра в конструкции, които обозначаваме с думата бог, божествено и т.н. При такава логика теизмът е нещо добро и народополезно, а атеизмът буди негодуванието у тези господа като деструктивен фактор във възпитанието на децата.
Трудно е за разбиране по силата на какви аргументи проповедниците на християнските ценности твърдят, че изповядващите ги са по-добри, по-мъдри и човеколюбиви. Богобоязливите християни през вековете са извършили толкова престъпления по отношение на ближните си, че ако бог го имаше, трябваше да затрие сътворения от него човешки род от ужас пред делата му. По някои данни инквизицията е изгорила на клада повече от 120 000 души. Защо забравяме стогодишната, тридесетгодишната религиозни войни, кладите на Ян Хус и Ян Жишка, кладата на Джордано Бруно, кръстоносните походи, съпроводени с мародерства и жестокости. Изреждам всичко това, за да подчертая, че въпросният християнски морал не е никаква преграда да се твори зло.
Основополагащи в християнския морал са десетте божи заповеди. Някои от тях звучат напълно приемливо за нормалния човек. Но първата заповед: "Да нямаш друг бог освен мен" е връх на мракобесието, на ограничаването на човешкия ум в неговия изконен стремеж да търси истината навсякъде. Пак тя е в основата на многовековни междурелигиозни войни, защото и други религии имат същите претенции.
Претенциите на християнството да е най-бистрият извор на морал в много отношения са твърде самонадеяни. В една древна китайска книга прочетох деветте заповеди на религията Дао. Ето някои от тях: "Бъди отстъпчив и послушен, почитай и храни своя баща и своята майка; не убивай, бъди милосърден към окръжаващите и помагай им; не прелюбодействай; не взимай чуждото; не се гневи и не заплашвай хората поради злоба; не позволявай на гордостта и високомерието да те победят".
Не намирам, че моралните норми на даоистите са по-малко ценни за изграждането на човешката личност. Казвам всичко това не за да проповядвам чуждата религия, а за да подчертая, че в моралните устои на хората се вграждат не толкова нормите на вероучението, а други, породени от тяхното битие.
Бедата на нашето общество не иде от лошото религиозно възпитание и липсата на християнски морал. Ние сме част от една голяма социална и икономическа система, в която основополагаща идея сега е: Богатей, богатей както можеш и колкото можеш. По този път няма никакви морални прегради!
                                                                                                 

 

Нова партия се включва в стартиращото ляво обединение

автор:Дума

visibility 18

Жените са с по-ниски обезщетения за безработица

автор:Аида Паникян

visibility 504

/ брой: 153

Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 153

Мощен взрив стресна Бургас

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 153

2300 лева средна работна заплата у нас

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 153

Готвят лицензиране на гориво от "Уестингхаус" за VІ блок

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 153

"Активни потребители":

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 153

Нов пожар в РСМ до нашата граница

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 153

ЕС критикува Скопие за диалога със София

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 153

Новият лидер на "Хамас" иска преговори с Израел

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 153

Накратко

автор:Дума

visibility 1351

/ брой: 153

От панталона до заплатата

автор:Аида Паникян

visibility 709

/ брой: 153

Примитивна пропаганда

visibility 765

/ брой: 153

Деформирани представи

visibility 727

/ брой: 153

Благодарим ви, че ни отсрамихте!

автор:Нешка Робева

visibility 509

/ брой: 153

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ