14 Август 2024сряда18:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За историческия срам

/ брой: 20

автор:Алберт Аврамов

visibility 1795

Нека започнем с цитати.
"Приетият от Франция проектозакон е дискриминационен и расистки, той представлява убийството на свободата на мисълта", заяви премиерът Ердоган в парламента на Турция.
"Срамувай се, Франция! Франция, където бе роден идеалът за свободата, нанесе най-тежкия удар на свободата на изразяването, подхвана турската преса.
Турският вицепремиер Бюлент Аринч преди дни заяви, че Анкара може да се обърне към Европейския съд по правата на човека, за да обяви за невалиден закона, криминализиращ арменския геноцид, ако той бъде приет във френския Сенат. "Това ще бъде исторически срам", заяви той на пресконференция в Европейския съвет във френския град Страсбург.
Нека се върнем пак към Ердоган, който в гнева си безцеремонно обеща на Франция ответни мерки "стъпка по стъпка". По-горе стана дума за расизъм, едва ли не варварска дискриминация, за убийство на свободи и мисли. Говореше се заклеймяващо и за "срам". Ставаше дума и за едва ли не космическите мащаби на коварния френски удар по свободата на изразяването. На чие всъщност изразяване?
Интересно в кои морални и общохуманни човешки категории бихме могли да впишем наглостта. Как би могло да се изрази в контекста на тази войнстваща арогантност това, което са чувствали един и половина милиона арменски жертви, докато ги колят, бесят и изгарят живи, и какви чувства помрачават съзнанието и надеждите за историческа правда на техните потомци вече близо век. В конкретния случай едва ли има някаква, макар и трудно, доловима разлика.
Скандалът възбуди френското общество. В огромна степен той възбуди и обществеността на Турция. Логично е, но възниква и един ужасяващо труден за смислен отговор въпрос. По-точно - цяла серия от въпроси.
В политически план е ясно, че конкретно във Франция решението на лидиращия все още Саркози да поеме бремето на неизвестните реакции донякъде бе заради предстоящите там президентски избори. Но само донякъде. По-скоро в създаването на новия европейски ред мераците на азиатската държава Турция да проникне и да се закрепи трайно в Европейския съюз създадоха сериозен политически дискомфорт не само в Париж, но и в редица други стари демокрации на континета. Възродиха се и стари опасения, които от десетилетия се свързват със световното настъпление на исляма...
Колкото до геноцида, оказа се, че и на тази тема може изобилно да се глаголства: имало... нямало..., не било истина... и т.н. Истината обаче, колкото и да е нелицеприятна, все пак боде в очите, направо ги пробожда.
Един подобен закон като този във Франция също поставя куп допълнителни въпроси - на първо място, защото сигурно поставя под сурдинка правото на мнение. Но сигурно в една страна, чието мюсюлманско население расте и набъбва с темпове, мултикултурният подход е тръгнал към изчерпване. Нека го формулират политиците.
Нека обаче го формулират и нашите политици, които декларативно сами подложиха под ятагана на спомена достойнството и единението на българския народ. Някои го формулират като предателство. Особено когато заявките за възраждане на Отоманската империя приемат яки очертания.
Саркози показа мъжество. А тук, у нас, в пропитата от кръвта на чедата си земя на България, "мъжеството" на кохортата самозвани политици май се превърна в истински "исторически срам", ако може да цитираме споменатия по-горе политик Бюлент Аринч.
 
 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 1212

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 506

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 682

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 440

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ