17 Септември 2024вторник11:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Точката на И-то

Когато силиконът заговори, как съвестта заглъхва

/ брой: 86

автор:Иво Атанасов

visibility 2681

И на този Първи май не се чу добра дума за хората на труда. Не от синдикатите и някои от партиите. А от онези, които забогатяват от незаплатения човешки труд. От бизнеса. Не от всички работодатели, разбира се, но от повечето, особено от големите акули.
Дотам стигнаха нещата, че спестяването на добрите думи вече е най-малката беда. Все повече и все по-дразнещи стават случаите, в които поредният хитрец на прехода изумява с липсата на какъвто и да е социален такт. Като онзи отдавна недолюбван, най-меко казано, банкер, който ни призова да благодарим на Бога, че внуците ни берат портокали в Испания, а не секат дървета в Коми. От Евереста на сегашната си заплата сигурно трудно проумява, че някога за четири години в Коми си купуваха жилище и кола, а сега за същото време в портокаловите плантации просто преживяват. А от низините на предишното си поприще не е успял да схване, че дървосекачите ни в Коми бяха защитени от държавата ни с договори, а не оцеляваха поединично като берачите на портокали. Че срещу труда им България получаваше при изгодни условия огромни количества дървен материал, с което бяха предпазени от опустошаване нашите гори. Докато работата в портокаловите градини няма как да спре нито обезлесяването у нас, нито ръста на които и да било цени. Защото това си е труд в полза на съответните страни, а не на нашата.
В началото на прехода към повторния български капитализъм бизнесът не се месеше пряко в политиката. Стоеше малко встрани, подпомагаше финансово предизборните кампании на една или друга партия, подкрепяше, в повечето случаи - негласно, някой кандидат за кмет или депутат, търсеше лобита за успешно участие в приватизацията, за кредити при изгодни условия, за промяна на някои закони или за влияние върху изпълнителната власт. С течение на времето голяма част от тези играчи си повярваха, че дължат замогването си на собствените си качества, а не на хищническия начин, по който им бе позволено да прехвърлят създаденото от народа богатство в собствените си ръце. Придобиха самочувствието да влязат лично в политиката. Защо им е да подпомагат кампаниите на някой кандидат за депутат или кмет, след като могат да го правят за себе си. Внушаваха, че щом самите те са съумели да станат богати, ще успеят да сторят същото и с обществото. И хората ги избираха, водени и от копнежа най-сетне да заживеят по-добре, и от заблудата, че богатите, ставайки част от политиката, поне няма да крадат, за разлика от разчитащите на заплата, които едва ли ще устоят на изкушенията.
Част от бизнеса до такава степен се загнезди в парламента и общинските съвети, в централните и местните администрации, в партиите, че вече трудно може да бъде прогонена. А на онези избиратели, които от доста време нямат дори за себе си отговор защо това трябва да се случи, е добре да се припомни споделеното от оня министър, бивш и бъдещ, че напуска парламента, защото не може да си храни семейството с депутатската заплата. Същият, който на въпроса как тогава хората с доход от 400 лв. да си плащат сметките за ток, цинично заяви, че невинаги е имало ток. И който със сигурност пак ще е министър, и то не заради заплатата, както вече знаем. Тогава заради какво? Наивните ще кажат, че е заради чувството за дълг, но реалистите ще са наясно, че е заради възможностите, които дава постът. Това е скритият мотив и за бизнесмените, отново с уточнението - не за всички, да се втурват в политиката. Едно е да си отвън и да търсиш лоби за някоя законова промяна, като безумните баталии срещу сливането на почивните дни например, пък друго си е да си вътре и собственоръчно да напишеш законопроект. В колегиална среда шансовете му да бъде приет значително нарастват.
Сливането на бизнес мераците със законодателните възможности нямаше да е толкова драматично, ако работодателите действаха с мисъл и за онези, които създават богатството им - хората на наемния труд. Има и такива предприемачи, не е като да няма. Но в много от случаите частнособственическият интерес е водещ, и то по безогледен начин. Неслучайно за четвърт век станахме страната с най-голямо социално разслоение в целия ЕС. Което означава, че и експлоатацията тук е най-висока. Може би защото е мотивирана от ламтежа за паразитно изразходване на придобитото богатство, вместо примерно за реинвестиране или за социални дейности.
Заседналият в подвижните пясъци на сладкия живот бизнесмен няма да плати заплати и осигуровки, но ще купи кола за сто хиляди на някоя силиконка. Тя му е по-важна от онези, които подлага на извънреден труд. Зашепне ли му силиконът, съвестта му заспива. И подхожда към работниците и служителите си като към говорещи оръдия на труда, каквото е било отношението към робите в епохата на Аристотел. Само че сега е ХХІ век и на модерното робство трябва да се сложи край. Колкото и част от бизнеса да се опъва.

Други текстове от автора на www.ivoatanasov.info

 

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 177

Синдикатите настояват за по-висока линия на бедност

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 70

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 64

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ