18 Октомври 2024петък11:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Новото е добре познато старо

/ брой: 97

автор:Васил Попов

visibility 2531

Да има закон за службите за сигурност е един не само много важен, не само закъснял, но вече и наболял въпрос. От такава гледна точка обсъждането на тази тема на вчерашното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента е полезно. Експертите отбелязват, че колкото е полезно, толкова е и излишно. Всеки един държавен глава във всяка една държава би трябвало да бъде наясно, че специалните служби не трябва да са предмет на полемика между различните властови центрове в държавата, а трябва да са заковани.
Истината за проблема със службите за сигурност е в малко по-друга посока. На всички е ясно, че тези служби не произвеждат държавни решения, но произвеждат основната информация, върху която се вземат държавните решения. Ето защо ние се замисляме дали е правилно всичките такива структури да бъдат концентрирани в едни ръце. Ако трябва да поясним. Националната разузнавателна служба (НРС) преминава на подчинение от президента към изпълнителната власт. Т.е. в ръцете на Бойко Борисов.
Дали случайно такава концентрация на службите за сигурност не започва да ни напомня за някогашната Държавна сигурност? Тя също беше в МВР. Около това заседание на КСНС се появиха коментари и най-различни обяснения в медиите, които до голяма степен омаловажават дейността на службите. Небезизвестният син депутат Димо Гяуров дълбокомъдрено поясни, че държавното разузнаване произвеждало продукция, която се равнява на информация от прочетен вестник. Ако е така, нека припомним, че този ефрейтор от запаса, произведен в чин генерал, оглави НРС именно за да й извади зъбите, да й отреже ръцете и дори да й заличи паметта. Сегашното държавно ръководство продължава подобна разрушителна политика.
Ние нямаме възможност да присъстваме на тези заседания на КСНС, за да изкажем мнение как трябва да се изгражда системата за национална сигурност на страната. По тази причина експертните мнения предоставяме на широката общественост, която може да повлияе при вземането на политически и държавнически решения. Ако един бъдещ закон, бил той рамков или друг, определящ как да се изграждат тайните служби, не регламентира създаването на разузнавателна общност, той ще остане празен, кух и неизпълним. Всичко останало е в посока кой да разполага с информацията. И ако продължава тази некадърна абракадабра около най-важните структури на държавата, по-добре е управниците да седнат и да си четат вестници. За тях ползата ще бъде една и съща. Само хитреците ще знаят как да използват секретната информация за лично обогатяване. Ама то така си е по цял свят, с една малка разлика - отговорните държавници вкарват ползите в хазната, а други - в собствения си джоб.
 

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

ВСС започна процедурата за избор на председател на ВАС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1150

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ