18 Октомври 2024петък14:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стара София

Топовен изстрел възвестявал обедната почивка в столицата

Щом чуел силния гръм, народният поет Иван Вазов казвал: "Идват съдбоносни години за България!"

/ брой: 226

автор:Йордан Василев

visibility 2409

При Освобождението София е третият по големина град в Санстефанска България (след Русе и Пловдив). В него има 18 джамии. С калдъръм са настлани само места около конака и джамията Баня баши, всичко друго тъне в прахоляк при сухо време и в труднопроходима кал при дъжд и след топене на снега.
Първи кмет на София след Освбождението е Манолаки Тошев - български гъркоман, който след избирането му си връща българското име Манол. (На него е кръстена една от най-малките улици на София, която е пресечка на бул. "Хр. Ботев" между бул. "Ал. Стамболийски" и ул. "Позитано"). Като се връща към българското си самосъзнание, той поставя начало в превръщането на София в модерен европейски град.


Негово Височество княз Александър I в уличките около днешната Съдебна палата


Държавата отпуска значителни средства, а замогнали се българи също участват в благоустрояването на града. Оформя се бул. "Цар Освободител", който е витрината на столицата. От двореца до Орлов мост се изграждат 4-5-етажни сгради, като лявата част е и търговска - до Народното събрание. Там са първите луксозни според тогавашния критерий хотел-ресторанти ("България", "Империал" и "Савой"), австро-унгарското, италианското и руското посолство, виенски кафе-сладкарници. След края на работния ден, а и в почивните, софиянци, пременени с нови дрехи, с лъскави обувки, модни шапки, парфюмирани излизат на "движението" между двореца и Орлов мост. Хем да се разходят, хем да се покажат, а и да огледат другите и да вземат терк от тях. Пък и да научат някоя нова клюка, че тя, както е знайно, разведрява душата. 


Софиянци акламират раждането на престолонаследника


Вторият булевард (наречен "Големия") е "Княз Дондуков". На него се помещават търговски кантори, банкови и застрахователни дружества. Същевременно той се слави и като най-кръчмарският. Там съществуват 34 заведения, в които се предлагат храни и напитки. Конкуренцията е много голяма и за да се привлекат клиенти, съдържателите се надпреварват да предлагат безплатни мезета.


Булевард "Мария Луиза", 1938 г.


Третият булевард е "Централен" (днешният "Мария Луиза"). До Освобождението това е тесен сокак, който стига от джамията Баня баши до Владайската река. Там се намира и най-голямата циганска махала. След построяването на Централната гара се оформя като най-широката софийска артерия. През 1898 г. обаче общинският съвет взима решение, че софийските улици трябва да позволяват разминаването на два файтона. Поради това частта от центъра до Лъвов мост силно се стеснява и бързо се застроява с жилищни сгради, на които приземните етажи са предназначени за търговски цели.
Четвъртата артерия е бул. "Хр. Ботев", който се изгражда по подобие на "Централен".
София обаче продължава да расте и затова се развива и в други посоки. Силен тласък за експанзията в южно направление дава пускането на трамвайна линия на 1 януари 1901 г. до Княжево. Само за 10 г. пространствата около нея се застрояват.
Общинското ръководство се грижи най-вече за благоустрояването на централната част на столицата. На мястото на занемарен пущинак се оформя Градската градина. Тя е оградена и в нея има оръдие, което в 12 ч. стреля и с това се обявява едночасова почивка за чиновниците, а гражданите си сверяват часовниците (които имат часовници).
Съвременници на Иван Вазов казват, че по това време народният поет почти винаги бил на запазената си маса в сладкарницата на хотел-ресторант "България", за да си пие кафето. Когато се чувал топовният изстрел, Вазов изваждал джобния си часовник и казвал: "Идват съдбоносни години за България!".
А междувременно София все повече придобива европейски облик. Оформят се площадите "Македония", "Възраждане", "Славейков". Улица "Граф Игнатиев" достига да Перловската река. Тогава се появява и девизът на града "Расте, но не старее".
 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ