17 Септември 2024вторник01:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСП категорично против продаване на оборудването на АЕЦ „Белене“

Гуцанов към ГЕРБ и ПП-ДБ: Какъв е интересът ви да продадете оборудването? Прикриване на липсата на 300 млн. евро ли?

автор:Дума

visibility 2176

Народните представители от ПГ на „БСП за България“ изразиха в пленарна зала категорично позиция против продаване на стратегическото за България оборудване на АЕЦ „Белене“ на Украйна. Дебатът бе по повод предложението на ГЕРБ да упълномощи министъра на енергетиката за провеждане на преговори за  осъществяване на продажба.

„Въпреки всички доводи, които опровергават нуждата да се продава оборудването на АЕЦ „Белене“, ГЕРБ и ПП-ДБ  продължавате да настоявате това да се случи. България няма никакъв интерес да подарява ядреното си оборудване. Какъв е вашият личен интерес? Може ли да се окаже, че 300 млн. са изчезнали в „Белене“ и сега да искате да заличите тези следи?“. Тези въпроси отправи председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна. Той подчерта, че има основателни съмнения дали оборудване за над 300 млн. лв. не е пристигнало изобщо в България. „Дали не е това причината да бързате толкова много, освен чинно поклонничеството пред чуждо посолство, да стане необратим процесът по затваряне на „Белене“, попита още той.

Гуцанов коментира и как у нас не може да се довърши централата, но в  Украйна, която е във война с Русия, може. „Абсурдно е дори да се мисли, че Русия ще се съгласи“, категоричен бе той.

Борислав Гуцанов подчерта, че 38 млн. мегаватчаса е необходимата енергия на България за една година - 17 млн. от ТЕЦ-овете, 16 млн. от АЕЦ „Козлодуй“, 3,6 от ВЕИ-та. Според него, ако се премине към елетромобили до 2050 г., трябва да се осигурят още 80 млн. мегаватчаса. „Възможността да достигнем такива мощности е само чрез изграждане на ядрени реактори“, обясни председателят на ПГ на левицата.

Той припомни и проведения референдум за АЕЦ „Белене“, когато ГЕРБ не са се съобразили с желанието на над милиони български граждани. Социалистът обясни, че да се довърши АЕЦ „Белене“ са необходими 5 млрд. евро, а за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ по технологията AP1000  са необходими 30 млрд. евро. Той подчерта, че тези средства трябва да бъдат изплатени от българските домакинства.

Драгомир Стойнев: Замразете преговорите, извършвате национално предателство

„ГЕРБ и ПП-ДБ извършват национално предателство. Нищо не налага спешното продаване на оборудването на АЕЦ „Белене““, заяви зам.-председателят на Народното събрание и бивш министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

Той подчерта, че това е валидно още повече с оглед на задълбочаването на войната между Русия и Украйна. „Защо това Събрание, в края на мандата си, бърза да удължи преговорите за продажба на това стратегическо оборудване“, попита социалистът. По думите му България има нужда от нови ядрени мощности и нов парогенератор. Социалистът обясни, че има притеснения у специалистите за състоянието на 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“, а подаряваме единствените резервни части, които имаме на територията на страната си. „Никой специалисти не е потвърдил дали оборудването ни е съвместимо с украинската централа. Нека не бързаме в такова решение. Нека не поставяме енергийната сигурност на България и на Източна Европа под риск. Нека замразим преговорите”, призова социалистът.

Стойнев подчерта, че в украинския парламент вече има опасения за корупционни практики във връзка с тази сделка.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ