27 Септември 2024петък12:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нещо скърца между Букурещ и Брюксел

"Фундаменталната пазарна икономика" лиши Румъния от всичко съществуващо в сферата на печелившите сектори на собствената й промишлена база и което реално можеше да създава конкуренция

/ брой: 46

автор:Васил Савов

visibility 2290

Сложна стана обстановката в съюза на 27-те страни от Европа. Комплицирани стават и отношенията между старите и новите членки на общността. По мнение на наблюдателите се очертават два модела на нейното бъдещо развитие. Последната среща на високо равнище очерта тези модели във финансово-икономическата сфера, но те не може да не засегнат и други направления, особено политическото.
През последните дни нашумя въпросът за емиграцията на българи и румънци в Англия от началото на следващата година. Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу увери, че "свободното движение на работници е едно от фундаменталните права в европейските договори". От Лондон обаче реакцията си остава твърде неясна. Министърът на имиграцията Марк Харпър заяви, че емигрантите от двете страни ще имат достъп до "минимално възможно ниво на социални помощи". Румънците го характеризираха като обидно и несправедливо.
Не е стихнал и отгласът по доклада на Еврокомисията по механизма за сътрудничество и проверка (МСП). Отправят се обвинения към Румъния за политически натиск на средствата за масова информация върху съдебната система и институциите на правовата държава.
Реакцията на Букурещ, както се и очакваше, бе различна. Премиерът Виктор Понта отхвърли някои обвинения, които са недоказани. Той подчерта, че държи на свободата на печата и не вижда в доклада сериозни доказателства. Същевременно обърна внимание, че зад информациите в чуждия печат проличават евродепутати на румънската опозиционна десница. В обвиненията срещу правителството за задушаване на правосъдната система се чуват гласове не само от румънски представители, но и от ръководители на управляващите преди партии. Някои румънски вестници се усъмниха дали докладът на комисията не е писан в Букурещ.
Използването на някои средства за информация от икономически групировки и отделни забогатели личности за политически цели не е ново явление. Но в доклада се приписва на сегашното правителство и на Социалнолибералния съюз. В подкрепа на обвиненията в доклада се обяви открито и посолството на САЩ в Букурещ.
В румънския печат се появиха и гласове на несъгласие с констатации в доклада от Брюксел. Коментатори окачествиха като неаргументирани атаките срещу румънския печат, който е отразявал настроенията на населението и не е преставал да разкрива белезите на "котроченизма" (Котрочен е седалището на президента) на предишния режим, виновен за моралния упадък в страната. Някои характеризират критичността в доклада като "опит за цензура от Брюксел". Като реакция на гражданското общество в. "Адевърул" определя доклада като "намеса на Брюксел в свободата на мнения, завоювани така трудно". Известният коментатор на в. "Журналул национал" Сорин Рошка Стънеску обръща внимание на съдържанието на доклада, където политиката на Букурещ е представена като "омагьосан кръг". От този омагьосан кръг, бележи той, Еврокомисията е избрала полукръг, който обхваща изключително твърдения на режима на Бъсеску. Изглежда идейно-политическото разделение в дадена страна на ЕС става достояние на общоевропейско равнище.

Румъния пред дилема

Оживени дискусии в печата и политическите среди предизвикаха проблемите на кризата в Европа, нейното бъдещо развитие и отношението на Румъния. Вниманието е насочено към появилите се различия между държавите членки, антиевропейските настроения и националистическите настроения. Единият от вариантите е засилване на общоевропейските решения за стабилизиране на икономиката и създаването на валутен съюз. А това означава разширяване на наднационалните правила за трудовия пазар, безработицата, движението на капитали. Става дума за фундаментални промени на Евросъюза, изправен пред три главни предизвикателства: криза в еврозоната, конкурентоспособност на Европа и отношенията между евроинституциите и гражданите.
Срещу концепциите на Германия, Франция и други европейски страни се обяви Англия. Надменният Албион иска специални отношения в съюза. Министър-председателят Дейвид Камерън заплаши с референдум за членството на страната му в Европейския съюз, ако не получи някои отстъпки във финансово-икономическата сфера и приемането на политическа интеграция.
Както България, така и Румъния са изправени пред дилема за първи път след влизането им в Евросъюза. Някои политически дейци в Румъния са склонни да приемат германския проект за бъдещия Европейски съюз. Но продължават политическите дискусии по предлаганите модели.
На политическите анализатори не им убягва отслабващия интерес на ЕС към Балканите и обръщане на главно внимание към еврозоната. Румънски икономисти не са във възторг от икономическото развитие на страните от Балканите след влизането им в общността, към насаждането на "фундаментална пазарна икономика". Тази формула предопредели състоянието на румънската икономика в рамките на Евросъюза. Има се предвид налаганият от големите държави в ЕС "принос" за този тип икономика: лишаване от всичко, което може да създава конкуренция, липса на контрол върху експлоатацията на петрола и ресурсите от газ, без контрол на банките и осигурителната система. Румъния трябваше да се лиши от печеливши икономически сектори. "Румъния", писа в. "Журналул национал", "с разбита вече индустрия и разрушено селско стопанство, трябваше да се бори по законите на ЕС с големите шампиони на Запада. И тя стигна до положението на периферия от бананов модел за западноевропейския център. И стана функционираща, но само като пазар".
До такива изводи стигат някои коментатори в Букурещ след миналогодишната политическа буря в Румъния и сегашните бурни събития в България. Румънският премиер изрази своите опасения, че правителствената криза у нас ще попречи на влизането на двете страни в системата на Шенген. Печатът информира за последните събития в България и отправи апел към Брюксел за по-голямо внимание към бедственото положение на балканските страни членки.
Както България, така и Румъния са изправени пред избор: да приемат валутния съюз с лишаване от част от националния суверенитет; или да изчакат да се включат и се лишат от участие във вземането на важни решения в Европейския съюз. Финансово-икономическият избор обаче дава своето отражение върху политическите решения при новата геополитическа обстановка.


Бедните румънски и български имигранти притесняват богатите западноевропейци


Румънският премиер е чест гост на Еврокомисията, истината обаче е, че мМечтите на румънците за благоденствие в ЕС се оказаха разбити на пух и прах
БГНЕС

Автотранспортът в София под запор

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 184

Над 1000 лева е вече средната пенсия за стаж и възраст

автор:Дума

visibility 20

/ брой: 184

12 области в България са без денонощни аптеки

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 17

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 30

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 26

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 21

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 23

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ