16 Ноември 2024събота22:27 ч.

От бикини до фейскини, или (р)еволюцията на банския костюм

Както и да се появите на плажа тази година, най-важното е да се чувствате комфортно

/ брой: 109

автор:Альона Нейкова

visibility 3520

Дори преди сто години, когато банският изглежда като нещо средно между скафандър на гмуркач и пуловер на Хемингуей, жените, осмелили се да се пременят в подобен костюм, не просто предизвикват осъдителни погледи и коментари, а и  тотално шокират (псевдо)пуританската общественост.

Ето как въпиющо смелите плажни тоалети от началото на ХХ век са споменати в едно от произведенията на прочутия Джек Лондон, който - добре знаем, е американски автор на над 50 книги и около 200 разказа, където увлекателно описва силата на природата и борбата за оцеляване в трудни условия:
"Край плажната ивица можеше да се видят двайсетина жени, облечени по-смело. Техните костюми, оскъдни и следващи извивките на тялото, бяха съвсем без ръкави, като при мъжете, а откровените цепки на гърба и под мишниците разкриваха, че притежателките им са свикнали с модата на 1916 г."
В днешно време дори монахиня ще се притесни да се появи на морето или край басейна в подобен вид. Добре е да се знае обаче, че за преобръщането на масовото съзнание относно банския е бил необходим цял век. Може би желаещите да демонстрират красотата си дами и техните дизайнери тайно биха намалявали по сантиметър тук и там, обаче през 1946 г. внезапно се стига до взрив. По-точно - до два: на 1 юли американските военни провеждат ядрени изпитания на остров в Тихия океан. А само няколко дни по-късно парижкият дизайнер Луи Реар представя актуален модел на плажно облекло от две части. Кръщава го с нашумялата модна дума от вестниците - бикини, с идеята, че предложението му ще доведе до ефект, подобен на бомба. Трябва да му се признае - оказва се доста прозорлив. Костюмът предизвиква абсолютен фурор. Още повече, че това се случва във времена, когато дори танцьорките от "Мулен Руж" не смеят да покажат пъпа си. А новият тоалет за плуване предлага на порядъчни жени да се разхождат край водата, представете си, прикрити само с две оскъдни парчета плат!
Чак до 1958 г. в Европа и Америка бикините са официално забранени. Но и след отхвърлянето на ограничението повече от десетилетие банските не са легализирани. Когато в първия филм за Джеймс Бонд - "Доктор Но" - пресъздаващата момичето на Агент 007 красивата Урсула Андрес се появява на екрана в откровено плажно облекло, реакцията на публиката е неописуема. (Псевдо)пазителите на обществения морал получават свеж повод да изразят безкрайното си неспирно възмущение, а младите се радват на възможността да се покажат в цялата си прелест и едновременно с това да демонстрират независимостта си спрямо по-възрастното поколение. Съвсем навреме идва и сексуалната революция, така че на света му остава години наред само да хълца от изумление.
През последния половин век публиката успява да свикне и със символичните триъгълници от плат вместо бански, и с връвчици, играещи ролята на гащи... А от пълното разсъбличане на плажа като че ли повечето дами се въздържат най-много от страх (да не хванат рак), отколкото от природен пуритански срам. И точно в онзи момент, когато изглежда, че по-нататъшното редуциране на банския е невъзможно, се прави поредната странна стъпка.
Лепенките за гърдите или стикини (в някои страни ги наричат нипърс) всъщност са измислени за употреба в солариумите. Но, както често се случва, изобретяват чайник, а се получава пушка! Красавиците, нямащи никакво притеснение да привличат върху себе си всички погледи, започват да използват това своеобразно тиксо за тяло и като облекло за плажа. После модата се прехвърля и към звездите, които не пропускат случая да провокират не само със сценичните си изяви, но за целта използват дори нестандартно облекло. Производителите, като че ли точно това и чакат и мигновено започват да заливат пазара със стикини в най-различни форми и видове - зайченца, звездички, котенца и какво ли още не... Лепкавите парченца изключително стремглаво увеличават популярността си и дори се създава усещането, че скоро на плажа дамите с традиционни бански ще са тотално малцинство...
Отскоро и мюсюлманките имат възможност да се наслаждават на лятната почивка край морета и океани, облечени в... буркини (от бурка и бикини). Този необичаен тоалет е създаден от австралийската модна дизайнерка Ахеда Занети и всъщност представлява костюм, оставящ открити само лицето, стъпалата и китките на ръцете. Става дума за алтернатива на хиджаб, който прави плуването практически невъзможно. А в буркини жените се появяват на обществени плажове, без да нарушават каноните на исляма. Първоначално са направени от тънък водоотблъскващ и непропускащ ултравиолетовите лъчи материал изцяло в черно, но постепенно се стига до експерименти с цветове и принтове, водещи до появата на доста колоритни тоалети за къпане.
Обаче носенето на дрехи, които имат явна препратка към религиозна принадлежност, предизвиква ожесточени спорове, публични дебати и дори категорични забрани и солени глоби най-вече в някои европейски градове с подчертано светски характер. Даже се появяват мнения, че буркините създават риск за обществената сигурност. На публични места във Франция налагат и табу за поява в подобно плажно облекло. Не след дълго съд в Ница отменя рестрикцията. Сред железните аргументи на магистратите е категоричното постановление на експерти, че буркините "не създават риск за личната хигиена, добрите нрави и реда". Средиземноморските плажове също, макар и с привидна неохота, се съобразяват с новата мода. В момента ограниченията за буркини са валидни само в два курорта на остров Корсика.
И докато в страната на модата се борят с подобно плажно облекло, в Китай все по-голяма популярност набират т.нар. фейскини. Първоначално те изглеждат като маски за цялото лице, но напоследък се превръщат в пълноценни затворени костюми за къпане, покриващи и тялото. Работата е там, че в Поднебесната империя много се цени бялата кожа и именно поради тази причина повечето местни жители така се крият от вредните слънчеви лъчи, които водят до шоколадов тен. За да го избегнат, някои носят големи шапки, други се опитват да намерят спасение под чадъри или навеси, а трети смятат, че фейскини е най-ефикасното средство за защита от ултравиолета.
Както и да се появите на плажа тази година, каквото и облекло да решите да разходите край морския бряг, най-важното е да се чувствате красиви и спокойни, да ви е комфортно и да сте сигурни, че здравето ви не е застрашено. Всъщност това правило ще бъде валидно още дълго време.




Богато разнообразие от стикини


Благодарение на буркини и мюсюлманките имат възможност да карат сърф


Създателят на бикини Луи Реар


Фейскини е последният писък на модата

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ