17 Ноември 2024неделя15:13 ч.

В Киргизстан стрелят "на месо"

Паника на границата - хиляди бягат от кървавия етнически сблъсък

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 3708

Киргизстан изпраща запасни армейски части и доброволци в размирните южни райони на страната след трета нощ на престрелки, довели броя на жертвите до близо 100 в най-кървавото етническо насилие в централно-азиатската страна от 20 години насам. Броят на ранените надхвърля 1000.
Временното правителство в бившата съветска република, на чиято територия свои военни бази имат и САЩ, и Русия, разреши на войниците да стрелят на месо, за да бъдат потушени сблъсъците между етнически киргизи и узбеки в градовете Ош и Джалалабад и районите около тях. Разпоредбата е валидна в районите, където е обявено извънредно положение, за да се защитят цивилните граждани, както и за самоотбрана и в случай на масово или въоръжено нападение, се казва в декрета.
От вчера в Киргизстан е обявена частична мобилизация на резервистите. Същевременно правителството, което дойде на власт, след като свали бившия президент Курманбек Бакиев, узакони създаването на народни дружини и обеща да ги финансира.
Президентката на преходната власт Роза Отунбаева подписа декрет, предвиждащ преминаване на всички части на въоръжените сили на републиката в режим на военно положение.
През нощта срещу неделя рязко се изостри обстановката в областния център Джалалабад, където в събота избухнаха сблъсъци между местните жители и узбекската диаспора. На градския хиподрум и в района на университета се събирали големи тълпи. Чували се откъслечни изстрели. Местните жители издигат барикади и се обединяват, за да защитят кварталите си от нападения. Градският транспорт не работи, повечето магазини и пазари са затворени, поради което се изпитва недостиг на хранителни продукти.
Плъзнали са слухове, че в един от районите на Джалалабад тълпата е разграбила оръжието в районното управление на МВР и се е отправила към втория по големина град Ош. В центъра на Джалалабад няма електричество и са започнали погроми върху търговските центрове. Над някои квартали се виждат кълба дим.
Междувременно обстановката в Ош, където междуетническите стълкновения избухнаха в нощта на 11 юни, относително се е стабилизирала. Изстрели почти не се чуват, улиците са пусти, узбекското население се е барикадирало в жилищата си.
Киргизстански банди са убили над 30 узбеки в село Сузак в Джалалабадска област, заявил пред АП висш киргизстански военен. Друго узбекско село било опожарено от киргизстански нападатели, но броят на жертвите не е установен.
За причините на сблъсъците има много противоречиви данни. Конфликтът явно се опитват да го изкарат междуетнически, коментира Би Би Си. В Ош има голяма узбекска диаспора. Много от наблюдателите обаче смятат, че зад случващото се прозира сянката на хората на бившия президент Курманбек Бакиев. Бакиев, който след свалянето си намери убежище в Беларус, вчера отрече да има каквато и да е роля във вълната от насилие в южната част на бившата съветска република. В изявление, разпространено в Минск, Бакиев окачестви като "безсрамни лъжи" съобщенията, че бил замесен в размириците.
Най-кръвопролитният междуетнически конфликт в Киргизстан стана през 1990 година. Тогава в Ош загинаха според официалните данни близо 1200 киргизстанци и узбеки. Никой обаче не е в състояние да посочи истинската причина за конфликта сега. По улиците на Ош и Джалалабад ходят въоръжени хора. Някои от тях са с маски. В Джалалабад с автомобили без номера се разкарват маскирани въоръжени хора и разстрелват всеки, който им се изпречи на пътя, разказват очевидци. Хората там вече не вярват в междуетническия характер на конфликта.
Според германската хуманитарна работничка Андреа Берг, цитирана от ДПА, в Ош назрява хуманитарна катастрофа с изключителен мащаб. "Няма нищо за ядене, защото магазините са плячкосани", а от избухването на насилието в четвъртък в населената с узбеки част на града беше спряно газоподаването, съобщава Берг, която е наблюдател на "Хюман райтс уоч". Според нея е възможно броят на загиналите в насилието да е доста по-голям от обявения досега. "Добре организираната узбекска общност съобщи, че е прибрала 520 трупа. Разбира се, човек трябва да се отнася внимателно към подобни цифри, но като цяло ситуацията е много неясна", отбеляза Берг.
Десетки хиляди хора бягат от насилието в Киргизстан през границата с Узбекистан, съобщи Международният комитет на Червения кръст, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Положението става все по-сложно с всеки изминал час. По последни данни десетки хиляди хора се отправят към границата на Киргизстан с Узбекистан, за да се спасят от мародерството и бойните действия", съобщава Северин Шапаз от мисията на Червения кръст в централноазиатската държава.
В събота Отунбаева съобщи, че Киргизстан открива границата с Узбекистан. "Взехме решение да отворим границата и Ташкент прояви разбиране - жените, децата и старците могат да преминават границата", цитира Би Би Си Отунбаева.
Европейският съюз ще изпрати експерти в Киргизстан, за да направят оценка на хуманитарната ситуация в страната на фона на насилието в южните райони, заяви българският еврокомисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и управлението на кризисни ситуации Кристалина Георгиева, цитирана от ДПА. Ако е необходимо, ЕС е готов да мобилизира помощен фонд в кратки срокове, добави тя.
Временните киргизстански власти се обърнаха в края на миналата седмица към Кремъл с молба за помощ. Лидерът на временното правителство на Киргизстан Роза Отунбаева призна, че властите не са в състояние самостоятелно да се справят с обстановката в град Ош и се обърна към Медведев с искане за военна помощ. В събота обаче Русия заяви, че не смята засега да изпраща миротворци в обхванатия от насилие Киргизстан. "Това е вътрешен конфликт и засега Русия не вижда условия за участие в уреждането му", заяви на пресконференция в Москва говорителката на Кремъл Наталия Тимакова.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ