18 Ноември 2024понеделник04:53 ч.

"Заразата" на недоимъка

/ брой: 26

автор:Ева Костова

visibility 934

Главната инспекция по труда ще даде 11 предприятия на прокуратурата заради забавени или неизплатени задължения към работниците си. Новината от вчера щеше да е истинска, ако се съобщаваше колко от фирмите са осъдени. Защото при тази икономическа ситуация, въпреки Кодекса на труда и редица законови разпоредби за гарантирани вземания на работещите, делата се точат дълго във времето и с доста неясен изход впоследствие. Работещите с техните очаквания за вземане на изработени пари най-често остават някъде по-назад в списъка с финансовите приоритети на работодатели и държава.  
Социалният министър обяви, че 72 фирми дължат 19 млн. лв. за заплати. Той се закани да сложи ред в забавянето на възнагражденията, като впрегна в действие трудовите инспектори. Те от своя страна се опряха в непробиваемата често стена на системно нарушаване на трудовото законодателство. Някои работодатели се издължиха овреме, други частично закърпиха положението, трети не се и стреснаха особено от проверките и директно записаха имената си сред 11-те за прокурора. Фрапиращите случаи означават милиони невзети пари от близо 17 000 армия на работници и служители. Сред тях са някои известни с имената си фирми, други са не толкова известни, но географията на тяхното местоположение е шарена и обхваща много региони из страната. Тоест "заразата" е повсеместна и обрича на недоимък и невъзможност да покриват разходи и кредити цели фамилии. Затова сигурно и министър Младенов отказа да каже колко човека работят в тях и колко пари им дължат фирмите.
Министърът коментира, че не е работа на ГИТ и Министерството на труда и социалната политика да разследва причините, поради които не са плаща на хората. Интересно на кого е работа тогава?
Министърът не каза и друго - дали сред тях има и фирми, на които държавата дължи пари. Вероятно не иска да хвърли сянка върху управляващите, които не искат или не могат да прекратят порочната практика държавата да не плаща на фирмите, а те от своя страна - на работниците. Не искат да се хвърля сянка и върху бизнеса, когото ухажват като съюзник в търсенето на изход от тежката икономическа ситуация. Шефката на ГИТ Румяна Михайлова обаче съвсем не под сурдинка изтъкна като основен проблем за неплащането на заплати междуфирмената задлъжнялост. Има и друго - увеличава се броят на констатираните нарушения, свързани с наемането на хора без трудов договор. Хора, които утре даже не могат и да претендират за заплащане. А ние сигурно ще прочетем за нови случаи на прокурорско внимание. За резултатите - ще почакаме.  

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ