17 Ноември 2024неделя08:53 ч.

Булевард

СТОЯН ХАДЖИСТОЯНОВ: Най-големият ми учител е природата

Пазарът на изкуството в България е много слаб. Хората имат интерес, но нямат пари да купуват, казва младият художник, чиято изложба може да се разгледа в галерия "Европа"

/ брой: 56

автор:Надежда Ушева

visibility 3355

СТОЯН ХАДЖИСТОЯНОВ е роден на 9 март 1983 г. в София в семейството на художниците Елена и Божидар Хаджистоянови. Завършва Профилирана гимназия по изобразителни изкуства "Проф. Николай Райнов". През 2007 г. се дипломира в ЮЗУ "Неофит Рилски" в специалността педагогика на  изобразителното изкуство. През годините на престоя си в Благоевград е нарисувал около 1000 картини. Голяма част от тях са собственост на колекционери от града. Първата му самостоятелна изложба, в която представя над 100 картини от родното място на дядо си Асен Гърбелянски - с. Лешко, е открита на 12.10.2010 г. в Градската галерия в Благоевград. През ноември 2010 г. тази изложба гостува на галерия "Хаджистоянови" в НДК. На 27 април 2011 г. открива експозиция в Дома на енергетика в Козлодуй. На 16 май 2012 г. представя "Небе и земя" в Националния музей "Земята и хората". На 11 март 2016 г. - "На 33 години" в столичната галерия "Европа".   

- Поздравления за новата изложба живопис "Небе и земя", която вече е на вниманието на почитателите на изобразителното изкуство. Разкажете за нея? Какъв е поводът?

- Представям 70 картини, рисувани от 2013 г. досега. Това са само част от работите ми от този период. Имам още 200 нерамкирани произведения. Поводът е моят рожден ден. Навърших 36 години. Изложбата може да се види до 20 април в галерия "Европа", ул. "Леге" 3, в София.  

- Какво ви вдъхновява? Кои теми ви докосват? Как се раждат идеите ви?

- Вдъхновява ме прелестта на природата. В нея има всичко - безброй цветове и нюанси! Художникът трябва да има око да види тази красота и да съумее да я нарисува. Това е трудно постижимо. Произведенията на автора са бледо творение в сравнение с това, което Творецът е създал. 

- Любимо място и време за рисуване?

- Най-много обичам да рисувам сред природата, навън. Там, където пред погледа ми се разкрива необятното - низ от върхове, поля, гори... Като отрязък от деня, обикновено рисувам сутрин до обяд. 

- Спомняте ли си първата картина, която нарисувахте? Кой и кога откри дарбата ви?

- Първата ми маслена картина беше в IX клас в Художествената гимназия - "Натюрморт с рапан". Когато майка ми и баща ми я видяха, възкликнаха: "Да! Той определено е талантлив!" Но учителят ми по живопис Стефан Янев каза, че не бива да използвам бяла боя, когато рисувам живопис и тогава се прехвърлих в специалност графика. Всъщност първата ми самостоятелна изложба беше в XII клас в Художествената гимназия по графика. 

- Син сте на известни художници. Има ли значение наследствеността за таланта?

- Израснал съм сред картини, много картини. Това определено е оказало влияние върху развитието ми. Наследствеността е добра основа за изграждането на таланта. Освен талант, обаче трябва и много труд. 

- Кои са учителите ви в живописта? От кого усвоявате тънкостите на занаята?

- В началото моите картини наподобяваха тези на майка ми и баща ми, но преподавателят ми в университета проф. Георги Драчев ме посъветва да имам свой стил в изкуството. Много харесвам художника Ван Гог. Определено неговото изкуство ми повлия. Обаче най-големият ми учител е природата!

- Има ли пазар за млади художници у нас? Как може млад творец да бъде забелязан?

- Продавах много картини, докато бях студент и първите две-три години след това, но на безценица. Има хора от Благоевград, които притежават по 100 или над 100 картини от мен... Бих казал, че пазарът на изкуството в България е много слаб!    

- Българите интересуват ли се от изобразително изкуство, купуват ли картини?

- Интересуват се, но, за съжаление, нямат пари да купуват.

- Любими български и световни художници?

- Владимир Димитров-Майстора и Ван Гог, за когото вече споменах.

- Можете ли да представите живота си без рисуване и защо?

- Категорично не. Моят живот е рисуването, живописта. Това е смисълът на дните ми. Без него той би бил сив и монотонен.

- С какво са свързани мечтите ви?

- Желанието ми е да мога да живея свободно и да рисувам, без да съм зависим от материални притеснения. 

- Ако животът ви бе картина, как би изглеждала тя?

- Представям живота си като топла слънчева, усмихната картина, независимо дали е пролет, лято, есен или зима... 

- В какво е силата ви - в кой жанр?

- Силата ми е в пейзажа и натюрморта. Мисля, че почитателите на изобразителното изкуство могат сами да се убедят в това.    

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ