ГЕРБ лишиха 35% от избирателите от право на избор
Левицата настоява президентът да наложи вето върху изборния кодекс
/ брой: 296
35 на сто от избирателите в България вече са лишени от право на избор. Това стана, след като след няколкоседмични дебати и скандали изборният кодекс бе окончателно приет вчера. Президентът да наложи вето върху документа ще настояват от левицата, обяви Янаки Стоилов. Той бе категоричен, че президентското вето е необходимо, тъй като хората от малките населени места вече са лишени от правото си да избират кметовете. Това е тест за демократичност на институциите и от страна на парламента, и от страна на президента, бе категоричен Стоилов.
Ограничението ще засегне 35 на сто от избирателите, алармира Коалиция за България. Това означава, че в около 3100 населени места ще бъдат назначавани кметски наместници. Михаил Миков изтъкна, че това е въпрос на избор между местно самоуправление и местно администриране.
С това решение ГЕРБ си осигурява служебна победа на изборите догодина, заяви Мая Манолова. Тя обясни, че поправката засяга именно местата, в които ГЕРБ не печелят много гласове. Назначените кметски наместници ще са чиновници, които ще изпълняват волята на общинския кмет и най-често ще са назначавани след политически пазарлъци, посочи Манолова.
Манолова повдигна и въпроса за процентната бариера на партиите. Тя запита управляващите дали е справедливо в парламента да влизат политически партии, прескочили 4-процентната бариера, а в местните парламенти - формации, надхвърлили 10-11 процента. Тези общински съвети, отбеляза тя, ще бъдат едноцветни и еднопартийни, отбеляза тя.
От левицата поискаха поименно гласуване на спорния текст, след като мнозинството отхвърли предложението за неговото заличаване. Със спорния параграф се предлага промяна в закона за административно-териториалното деление. Поправката се налага заради завишаване на нормата за избор на кметове - те ще се избират вече в населени места с поне 350 души, а не както досега - с над 150.
Вчера мнозинството прие окончателно изборния кодекс. Без промяна остава броят на общинските съветници в населени места до 30 000 души. Редуцирането започва от градовете с до 50 000 жители - 23 общински съветници вместо 29. В общините с население до 100 000 души общинските съветници ще са 29, а не 37. До 160 000 души - ще се избират 33 съветници вместо 41, а в над 160 000 - 41 вместо 51 досега. В столичния общински съвет ще влизат 49 съветници вместо досегашните 61.
В преходните и заключителни разпоредби се регламентира и броят на заместник-кметовете в зависимост от жителите на общината. Софийският кмет ще има до 7 заместници. Депутатите решиха кметовете на райони в Столичната община и в градовете с районно деление да се избират с тайно гласуване от общинския съвет.
Ще гласуваме електронно
Парламентът одобри текста, който дава зелена светлина за експериментално гласуване по интернет на президентските и местните избори през 2011 г. Експерименталното гласуване ще се проведе в до пет избирателни секции в страната и до пет извън страната. След регистрация на избирателя за гласуване чрез интернет той ще получи от ЦИК парола не по-късно от седем дни преди вота. Гласуването по електронен път е лично и започва не по-късно от пет дни преди изборния ден и приключва 48 часа преди него. Депутатите приеха, че избирателят може да променя своя вот чрез повторно гласуване, но в предвидения срок за гласуване по интернет.
ГЕРБ подмени вота на бургазлии
Вотът на гласоподавателите от бургаския регион бе подменен вчера заради т. нар. поправка "Божидар Димитров". Мнозинството прие, че при предсрочно прекратяване на пълномощията на мажоритарно избран народен представител в парламента влиза следващият кандидат в листата на съответната партия или коалиция от този район. По този начин властта си спести частични избори само след дни, тъй като според досега действащия закон това би се наложило след като Димитров се отказа от депутатското място.
Преди няколко дни самият Димитров обяви, че не желае да се връща в парламента. Той обаче не каза кога ще подаде официално оставката си като депутат, след като сдаде министерския пост. Димитров заяви единствено, че ще изчака да започне работата на депутатите през януари.
Въпросният текст в изборния кодекс можеше да мине и между капките, ако гласуването му не бе съвпаднало със скандала с Димитров. Напрежението у управляващите идваше от това дали ексминистърът на българите в чужбина ще даде депутатска оставка преди или след приемането на точката от кодекса.
Вие подменяте вота на хората от Бургаско, а това е в противоречие с Конституцията, упрекна управляващите депутатът от левицата Михаил Миков. Така със следващ закон вие може да кажете, че сменяте Божидар Димитров с Ваньо Танов, продължи Миков.
Много е просто - мнозинството ще си реши въпроса така, както си реши то, даде "смислен" аргумент атакистът Павел Шопов. В крайна сметка обаче текстът бе машинално приет с 90 гласа на мнозинството. Против бяха 10, а трима се въздържаха.