17 Ноември 2024неделя00:12 ч.

Разговор

Проф. Николай Витанов:

До Никулден не трябва да пуснем Омикрон

Засега КОВИД-сценариите за декември са благоприятни, казва известният учен от БАН, ръководител на екипа за математически анализи и прогнози за пандемията у нас

/ брой: 231

автор:Велиана Христова

visibility 1826

НИКОЛАЙ ВИТАНОВ е роден на 2 декември 1963 г. във Велико Търново. Работи в Института по механика при БАН. Завършил е физика в Софийския университет. Специализирал е математика в Германия. В Баварския университет Байройт защитава втора докторантура, работи в институтите "Макс Планк", по-късно специализира във Франция и в Япония. През 2007 г. става доктор на математическите науки, от 2010 г. е професор. Ръководи групата учени от БАН, която създаде математически модел за развитието на кризата с коронавируса у нас.


- Проф. Витанов, в последните дни сякаш имаме спад на новозаразените с КОВИД, но в същото време не намаляват, дори се увеличават тези, които влизат в болница и пак са около 7000. Какво значи това?

- Наистина имаме спад в броя на новите случаи и това е, защото се намираме все още в най-благоприятния сценарий, който е устойчив, контролните числа за него са 100 починали на ден за края на ноември и около 2000 нови случаи дневно. В петък преди почивните дни бяхме на 105 починали за деня, а пък средноседмичният брой на новите случаи е 2200. Другото нещо, което следва да се отбележи, е, че броят на активните случаи въпреки това не намалява и хората, които са в болниците, не намаляват достатъчно бързо. Това представлява опасност за здравната система, тя няма да може да се разтовари достатъчно бързо до края на годината. Какво имам на ум? Когато тръгнахме да се катерим нагоре по тази четвърта вълна, активните случаи бяха около 7000. В момента са 105 000, а при разтоварването, което се очаква да настъпи до края на годината, в най-добрия случай ще паднат до 70-80 хиляди. Т.е. следващата година ние ще тръгнем от ниво, което е 10 пъти по-високо от това, с което тръгнахме в четвъртата вълна. Това означава, че здравната система няма да има достатъчно време да се разтовари, да си почине и горките хора на първа линия ще трябва да се борят с такива високи нива. 

Базовото репродуктивно число, което показва колко души заразява един човек, днес има интересната стойност от 0,999, т.е. то е почти 1, което показва, че обхватът на заразата се свива все още много бавно. При това положение, като имаме на ум, че здравната система е претоварена и вероятно ще остане претоварена през декември, нашето поведение трябва да е подобно на това в други страни. Не казвам, че трябва като Израел да затворим границите и да не пускаме чужденци в течение на две седмици, но нашата стратегия трябва да е такава, че до Никулден да не пуснем да влезе новият щам Омикрон. Защо до Никулден? Защото данните, които имаме от страните, където той се разпространява, показват, че той за около две седмици успява да измести сегашния вариант Делта.

- Затова ли Центърът за заразни и паразитни болести съобщи, че Омикрон за две седмици може да стане доминиращ у нас?

- Да, за две-три седмици ще стане доминиращ. Ако ние не го пуснем до Никулден, после имаме две-три седмици и вече отиваме към коледните и новогодишните празници и ще изместим цялата тази неприятност за догодина. Ще успеем да си изкараме празниците, пък и здравната система за това време ще успее да се поразтовари, колкото може. След празниците, след Нова година, може би Омикрон ще се бори да стане доминантен.

- Обаче по празниците ще се връщат българите от чужбина и затова може би медиците казват, че ще започва пета вълна?

- Това е проблем. Затова в Израел затвориха границите за две седмици и Омикрон, като го няма там, няма и да се прояви до празниците, ще го изтласкат към януари. Затова казвам, че нашата стратегия трябва да бъде като тяхната. Само че при нас нещата стоят малко по-добре, защото заболеваемостта е по-ниска. И трябва в близката една седмица да не го допуснем. Нашите хора започват да си идват през втората половина на декември и ефектът ще започне да се усеща евентуално пак след празниците. 

- Досега прогнозите ви за заразата се сбъдваха почти на 100 процента, имате ли пак възможни сценарии оттук нататък?

- Сценариите от три останаха два. Ако успеем да спрем Омикрон, малко вероятно е да се появи нов пик през декември. Така че, най-неблагоприятния сценарий може да го отпишем. По Никулден ще се види кой от другите два ще е стабилният. Първият е този, в който сме в момента - той е най-благоприятният: падаме под 5000 нови случая на ден, под 100 починали, продължаваме така през декември месец и накрая сме с под 1000 нови случая на ден и с под 50 починали. Ако имаме акъл, ще внимаваме, ще си го осигурим този вариант и ще си изкараме празниците по-добре. Другият възможен сценарий е т.нар. тибетско плато. Това е вариант да си седим на 2000 новозаразени на ден - този сценарий допуска до 4000 нови случаи, което ще означава, че ще имаме проблеми, но няма да са толкова големи. И пак ще си изкараме Коледата, пак ще е весело, но с малко свито сърце. С две думи, прогнозите са, че Коледата ще си я караме прилично, а може би и доста добре. Дано не ни се случват такива изпълнения, каквито са в момента в Германия.

- Ние все казваме, че трябва да имаме акъл и да сме разумни, обаче не се вдига много процентът на ваксинираните и пак сме сред последните в ЕС. 

- И при предишен наш разговор казах, че хората с готовност да се ваксинират са около милион и 800 хиляди. В момента тези, които са с две дози, стигнаха милион и 700 хиляди. Значи до края на годината ще се ваксинират още 100 000. По празниците хората няма да си слагат ваксини. Оттам нататък трябва да се вземат допълнителни мерки, за да може да се накарат още 2-3 милиона души да се ваксинират и те. Без допълнителни мерки няма да стане, няма да се повиши интересът към ваксинацията. Ако това не се направи, ние сме, както се казва, като коледно прасе на заколение, защото Омикрон ни чака с пушка.

- Въпреки всички рискове, продължават да се вихрят антиваксърите, при това нагло и агресивно. Как се отнасяте към обявеното от няколко държави в Европа намерение да криминализират антиваксърството, т.е. то да стане наказуемо, защото предизвиква риск за здравето и живота на хората?

- Знаете, че се занимавам с математическа социална тематика и че с няколко колеги съм направил математическа теория за идеологическата борба. Там основното е, че много е опасно да вкараш вредна идея в главата на един човек, защото трудно може да я изкараш от там. Ние направихме глупостта през миналата година особено, пък и през тази, да позволим на антиваксърите да се развихрят и сега си берем плодовете. Очаквам, че до края на годината броят на починалите ще е към 30 000, което е много. Оттук нататък какво да се направи? Ами, като си вкарал в главите на хората тези вредни идеи, сега трябва да им ги изкараш. Само че тази работа се върши от майстори. Само майстори могат да го направят, а такива майстори в България няма много. Пък и не виждам някой да ги е събрал и да ги е насочил да действат. Ако останат нещата така, и антиваксърските истории ще си продължат. Това очаквам. Като тръгне да отмине вълната, същите теории ще бъдат увити в целофан и ще се продават за шоколад, защото това вътре е кафяво. От тази гледна точка аз напълно ги разбирам тези държави - като нямат достатъчно количество майстори, които да избият от главите на хората тези вредни антиваксърски идеи, те какво да правят. Стигат до това да заменят убеждението с принуда. Това са двата инструмента - като не можеш да ги убедиш, ги принуждаваш. А те започват да се съпротивляват и става весело. Знам обаче, че тия истории с принудата ще свършат с големи демонстрации и спад на рейтингите на управляващите партии в тези държави. 

Като обобщение искам да кажа, че засега нещата вървят добре, на последните карти на риска вече четири области са извън червената зона. Трябва да сме големи идиоти да дестабилизираме този сценарий, който върви добре и ни води към една хубава Коледа, и да си причиним неприятности. От нас си зависи. Затова кръщавам сценариите вече "ако имаме акъл в главата" и "ако нямаме акъл в главата", за да подчертая, че то от нас си зависи.     

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ