17 Ноември 2024неделя11:11 ч.

снимки БТА

Актуално

Партиен дом маскиран като Народно събрание

Съединението може и да прави силата, но разединението прави спокойствието, е веруюто на властимащите

/ брой: 180

автор:Юлия Кулинска

visibility 1968

Грозният кон и под златен чул си личи...Перифразата на известната българска мъдрост важи с пълна сила за новия-стар дом на Народното събрание - бившият Партиен дом. Случи се...Изпълни се лелеяната мечта на народните избраници да се отърват от нахалните и нежелани медии, чиито представители им нарушават комфорта и ги преследват с камери и микрофони, за да търсят новини. Което, всъщност, е работата и призванието на журналистите...
А търсещите истината и различните мнения репортери още помнят месеците през 2020 г., когато ГЕРБ ги отряза от достъпа до депутатите и ги натика в мазето. Този път нещата не са толкова драстично унизителни за медиите, но не са и достатъчно удобни, за да си вършат качествено работата.
Когато представи уж обновените за журналистите места, парламентарният шеф Росен Желязков

обеща да има лесен достъп

навсякъде, с изключение на двата кулоара, в които са разположени стаите на групите. Пое ангажимент пространството пред пленарната зала да бъде отворено за неофициални срещи и официални изявления. И че това ще важи и за столовата, наречена "бюфет", и за кафенето, изпълняващо рола на Клуб на народния представител. В автентичната зала на парламента на пл. "Народно събрание" то беше обичайно място за разговори между журналисти и срещите с власт и опозиция.
Всички народни представители ще влизат от входа откъм Ларгото и това щяло да бъде евентуалната първа среща на медиите с народните избраници. Въобще - всичко ще е по мед и масло и няма да бъде нарушена традицията за контактуване, както беше в старата сграда. Само че обещанията се оказаха една голяма лъжа...
Още в първия ден на заседанието от есенната сессия на парламента стана ясно, че депутатите могат да влязат през четири входа, а журналистите могат да се докопат до тях само в "контактната точка" пред пленарната зала, която е опасана с червени въженца, в т.н. Клуб на народния представител, в който има 2 маси и десетина стола и за да стигнеш до него трябва да пътешестваш по стълби и асансьори.

Липсва Wi-fi покритие

 пред залата, интернетът е колеблив, а звукът от заседанието във фоайето, в което се записват изказващи се народни израници, е кънтящ и ужасяващ, установиха журналистите.
Недомислията с достъпа на парламентарните репортери  започват още от входа на Партийния дом. Тези с постоянен пропуск могат да влизат лесно, но репортерите, операторите и фотографите с ротационни карти трябва да обикалят до входа срещу БНБ. Там е единственото място, където ще се получават пропуски за сутрешните заседания, а за следобедните - на комисиите, ще може и от двата входа. Ако по зла случайност сред журналистите има пушачи, то те трябва да излизат от сградата, а след това отново да минават през проверките, за да продължат да работят.

Червените възпиращи ограждения

стъписваха и журналистите, и депутатите. Те ограничават контактите и на журналистите им се налага да подвикват на случайно заблуден да се мерне народен представител, но не и да прекрачат въженцата. Често случайно минаващите депутати само махаха приятелски с ръка и се усмихваха любезна на медиите, но не спираха пред тях за коментар.
Сигурно обаче е, че избирателите ще могат да се радват на своите избраници, гледайки ги в гръб, как влизат в пленарната зала. Почти невъзможно е репортерите да правят свои разработки по актуални или по-дългосрочни теми и коментари на живо заради затруднените контакти и излъчване на живо.
Оказва се, че всяка медия трябва да има поне трима репортера в парламента, за да може да отрази безпрепятствено всяко изявление на народен представител. Един трябва да стои пред пленарната зала, на етаж по-долу друг да следи на мониторите дебатите от заседанията, а трети на партера да отразява изявления на т.н. трибунка. И не се чудете защо голяма част от журналистите клечат или седят на мокета. Столове за всички няма. Няма и достатъчно разклонители за включването на лаптопите и за зареждане на телефоните и друга репортерска техника.
Медиите нямат достъп и до стаите на парламентарните групи достъпът на репортерите към стаите на парламентарните групи. Т.н. кулоари също са табу за досадните журналисти, показват табелки с надпис "контролиран достъп".
"Кастово разделение" има и в бюфета. За целта са осигурени две каси и две зони за хранене. Пространството за депутати обаче е оградено и скрито зад замъглена врата.
Да, явно, че веруюто на властимащите е, че Съединението може и да прави силата, но разединението прави спокойствието.
Толкова за свободата на словото и обещанието, че няма да се пречи на работата на журналистите...

Журналисти с петиция за истинския достъп

Журналисти, възмутени от новите ограничения за парламентарните репортери, започнаха подписка в петиция: "Да върнем истинския достъп на журналистите до парламента". Нейн инициатор и автор е Ружа Райчева.
"В началото на новата парламентарна сесия НС се премести в сградата на стария Партиен дом. Условията за журналистите там са кошмарни. На практика вече няма кулоари, медиите са напълно отделени от депутатите, поставени са червени плюшени въженца, зад които журналистите не могат да пристъпват, а депутатите свободно се разхождат. Колегите вече нямат свободен достъп до депутатите. Единственият начин да разговарят с някого е да имат предварителна уговорка с някой "по-благосклонен" народен представител или пиар", пише в петицията.
"Това е завръщане към предишния модел на управление на политика - нула прозрачност, срещи на тъмно, съвсем удобни журналисти. Политиците трябва да си спомнят, че на тях им трябват журналистите, а не обратното. Те се нуждаят от журналистите, за да бъдат отразени", се посочва в подписката.
"Репортерите настояват да бъдат премахнати знаците за ограничен достъп до кулоарите, както и червените въжета. Медиите трябва да имат достъп до кулоарите. Може да се постигне договорка в кулоарите да не се допускат камери, ако това е проблемът, но без разговори с депутати журналистическата работа в парламента на практика се обезсмисля. Настояваме на промени. В противен случай парламентарното репортерство се превръща в обслужващ персонал. В такива условия е почти невъзможно журналистът да предостави на обществото уникална и лично събрана информация", категорични са пишещите.

Депутатите крадат тоалетна хартия и сапунчета

Депутати са били забелязани да изнасят санитарни и хигиенни материали в куфарчета и дамски чанти. Други пазрували евтина храна за вкъщи и отнасяли в торбичките с яденето цели рула тоалетна хартия и сапунчета.
 Администрацията е взела мерки и гневно ги предупреждава с бележка във WC-то. Годишно парламентът харчи околомилиони за санитарни и канцеларски материали и посуда.
"Скъпи колеги, във връзка със зачестилите липси на кърпи за ръце и течен сапун в санитарните помещения в сградата на Народното събрание на пл. "Александър Батенберг т" щ1Ви уведомяваме, че санитарните материали са предназначени за ползване единствено и само във WC помещенията, а не по кабинетите, които обитавате", предупреждават от Дирекция "Управление на собствеността".





В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ