Д-р Димитър Ленков:
Кой би затворил живо бебе в хладилник
Директорът на горнооряховската болница остава на поста си
/ брой: 282
"Нека да престанем да говорим за раждане, защото си има медицински критерии, по които една бременност се води като раждане или като абортен плод", заяви пред ДУМА д-р Димитър Ленков, главен секретар на Българския лекарски съюз (БЛС) във връзка със случая в горнооряховската болница. Той е категоричен, че ако раждането е било в специализирана клиника, можело е детето да бъде поето от специалисти и бъде приложена цялата терапевтична гама, но в Северна България това може да стане само в плевенската и във варненската университетска болница. Ето го резултата от делегираните бюджети, коментира д-р Ленков.
Той добави: "Господин министърът на вътрешните работи ще си подаде ли оставката за уронване на престижа на лекарите, ако правораздавателните органи докажат, че не са могли да направят нищо повече?" Пред БНТ д-р Ленков коментира: "Кой и защо би затворил живо бебе в хладилна камера".
Цял ден вчера се чакаше прокуратурата да повдигне обвинения на лекарите от Горна Оряховица, но до редакционното приключване на броя това не се случи.
Директорът на болницата д-р Миролюб Кожухаров остава на поста си, реши Общинският съвет с 15 гласа "за" освобождаването му, 4 - "против", а 9 се въздържаха. Съветниците заседаваха извънредно по повод смъртта на недоносено бебе в АГ-отделението на болницата. Д-р Кожухаров започна своето изказване пред общинските съветници с думите, че не обича да говори за политика, но е лидер на СДС в Горна Оряховица и не знае защо е бил подслушван.
За да изясни по-подробно драмата в Горна Оряховица, ДУМА потърси мнението на двама дългогодишни специалисти в акушеро-гинекологията:
Д-р Методи Янков, АГ-специалист, бивш директор на Първа АГ болница "Св. София" и на "Майчин дом":
"Има критерии за раждане, има и за аборт и те са публикувани в Медицинския стандарт по акушерство и гинекология от началото на 2009 г. Плодът се определя като потенциално жизнеспособен, ако при раждането е 600 и повече грама и/или възрастта му е след 22-а гестационна седмица. Освен това много важно условие е зрелостта на плода. Под тези числа не се говори за раждане, а за аборт!
Допреди година и половина тези критерии у нас бяха съответно 28-а гестационна седмица и поне 1000 грама. Но ние "заехме" американския стандарт - 22-а седмица и/или 600 г. В скандинавските страни при раждането лекарят преценява според различни критерии дали в конкретния случай става въпрос за аборт или за раждане."
Д-р Радка Масларска, неонатолог, началник на неонатологичното отделение на болница "Токуда":
"В нашата болница имаме много случаи на недоносени бебета. Броят им се повишава с увеличаване на многоплодните бременности в резултат на ин витро. Вече се знае, че около 7 до 9% от новородените у нас са с ниско тегло, а от тях 1% са с тегло от 450 до 1000 г. Всяко дете дете, родено с телесна маса под 600 грама и/или гестационна възраст под 22 г.с., се записва за живородено след преживени поне 3 денонощия.
Имали сме в нашата болница и деца, родени между 600-630 г, но в такива случаи 7-членен екип от неонатологията се подготвя и чака това раждане, за да може незабавно да извърши реанимация и всички необходими животоспасяващи процедури, ако новороденото има някакви признаци на живот - диша, има сърдечна дейност и пр. Веднага се слага на апаратно дишане, дават се медикаменти за разгъване на белия дроб, за активиране на мозъчната дейност и пр. Но дали бебето ще се адаптира към външните условия, тези извън майчината утроба, е въпрос не само на професионализма на неонатолозите и на наличната апаратура, но и на малко късмет".