Картите на масата
Китай вече се очертава като противник номер едно на САЩ
/ брой: 133
Отношенията между Китай и САЩ се "затоплят" в един невероятно бърз ритъм. През ноември миналата година Пентагонът обяви, че ще преразглежда глобалната военна стратегия на САЩ и ще настъпят сериозни промени в тихоокеанската стратегия на Щатите. През януари 2012 г. президентът Барак Обама официално обяви тези промени, като заяви, че стратезите от Белия дом прехвърлят акцента на военнополитическите си интереси от Атлантика към Тихия океан и Китай вече се очертава като противник номер едно на САЩ.
Следващият месец - февруари, началникът на тихоокеанското командване на САЩ адмирал Семюъл Локлир заяви дословно: "Ние сме азиатска държава. Китай и другите страни от региона трябва да разберат: САЩ са готови да защитават там своите национални интереси!"
Това изявление ми напомня един много стар виц. Във влака Москва-Далечния изток дълги часове пътуват двама в купе - руснак и евреин. "Извинете, много - казва руснакът, - вие да не сте случайно китаец?". Отговорът: "Не, аз съм евреин". След час руснакът пита същото "Извинете...". След още един час пак и така сто пъти. На стотния път другият не издържал и изкрещял: "Да, китаец съм. И какво!". "Странно - казва руснакът. - Ето на, пътувам си и изведнъж гледам - евреин с такива дръпнати очи! Странно..."
Та и американците са решили да стават пишман азиатци, ако се съди по думите на въпросния контраадмирал. При това висшият морски военен не е голословен - под негово командване сега има 282 бойни кораба, от които някои вече остарели, но за няколко години броят им щял да достигне 300, като много от съществуващите ще бъдат тотално модернизирани. Към това се прибавят нови атакуващи подводници клас "Вирджиния", изтребители от пето поколение тип "Джойнт страйк файтър", а до 2015 г. трябва да е готов и новият самолетоносач "Джералд Р. Форд".
През април т. г. в изпълнение на новата антикитайска стратегия на САЩ 180 морски пехотинци пристигнаха на брега на Австралия, за да подготвят американска военна база с персонал от 2500 души. Върхът на сладоледа беше речта на шефа на Пентагона Леон Панета, произнесена в началото на юни т. г. пред участниците в ежегодната конференция по въпросите на сигурността в Сингапур. Панета официално заявява, че съотношението 50 на 50 процента между въоръжените сили на САЩ, разположени в зоните на Атлантика и Тихия океан, ще бъде променено 60% на 40% в полза на азиатското (разбирай китайското) направление. С всички произтичащи от това промени в геостратегическата програма на САЩ. Става въпрос за засилване на електронните разузнавателни мрежи, за концентриране на много по-сериозен брой военновъздушни, военноморски и сухопътни сили по посока на огромната азиатска държава. Острието на тази нова стратегия ще бъдат шестте самолетоносачни формации (един самолетоносач се придружава средно от 40-50 кораба и подводници), опериращи главно в азиатската част на Тихия океан.
Очевидно стремителният икономически и военен напредък на Китай сериозно тревожи стратезите от Белия дом. Между другото, в речта си в Сингапур Леон Панета открито говори за "съществуващи сериозни противоречия" между САЩ и Китай. Изявление, което от своя страна предизвика гневна реакция сред правителствените среди в Пекин. Между другото, тази реакция бе предшествана от демонстративното отсъствие - поради "неотложни дела" - на китайския военен министър от въпросната международна регионална конференция в Сингапур. Там зад табелката "Китайска народна република" се е намирал представител на пекинската академична общност.
И така: картите вече са свалени на масата. Дойде краят на спекулациите, къде Съединените щати виждат своя враг номер едно - на изток или на запад. По ред (обективни и субективни) причини Русия остава на втори план в геостратегическите анализи на Пентагона. Сега противник N1 е с дръпнати очи, а шарените "луковици" на кремълските църкви остават някъде в сянка.
Но ако мощните бойни формации на американските самолетоносачи навлизат все по- навътре във водите на Тихия океан, да се пренебрегва Русия - с нейната огромна площ и с хилядите й атомни балистични ракети, част от които са от най-ново поколение - е, меко казано, наивно.
Разбира се, 40 процента от американските въоръжени сили, за които говори началникът на Пентагона Леон Панета, остават на изток, и то главно срещу военната мощ на Москва. Така в геополитическата игра се очертава противникът номер две на САЩ - Русия.
Пред Белия дом и Пентагона обаче при това ново разпределение, или както казват военните "разстановка" на силите, изниква една "малка" задача - какво би станало, ако между N1 и N2 се появи знакът +. Засега това е малко вероятно. Но бъдещето е бременно с изненади...