17 Ноември 2024неделя08:54 ч.

Хиляди посетиха Панаира на занаятите

Бивш диригент със своите гъдулки и кавали стана атракция на фестивала в Етъра

/ брой: 206

автор:Христо Христов

visibility 1686

80-годишен бивш хоров диригент изложи свои гъдулки и кавали на традиционния Международен панаир на народните занаяти в Архитектурно-етнографския комплекс "Етър" - Габрово. Бай Недялко Братов размахвал палката до пенсионирането си пред изпълнителите от ансамбъл "Васил Коларов" при едноименния текстилен комбинат в града на Рачо Ковача. На подиума застанал още преди да го вземат войник през далечната 1951-а, след завръщането си от казармата отново се заел с любимата си дейност. През годините под неговото ръководство израснали стотици изпълнители на фолклорни песни и мелодии, около 130 от тях преминали в редиците на ансамбъла на Филип Кутев.
От близо три десетилетия Братов майстори народни инструменти. Захванал се да се разтушава, но постепенно завъдил и солидна клиентела. Използва за гъдулките различни видове дървесина -  орех, акация, явор, но е категоричен че най-добрите инструменти стават от свирчовина. Материалът трябва да е сушен поне 3-4 години на проветриво място, обяснява той. За кавалите основно използва дрян. Участва в панаира за втори път и още първия ден успял да намери купувач за инструментите си - първа към тях посегнала родената в Германия Ерика, която от раз извадила 150 евро, за да си купи една.
Хубавата музика и хубавият инструмент цена нямат, категоричен е доайенът, но признава, че с припечелените левчета ще даде иначе повече от сиромашката си пенсия. На въпроса как ще коментира идеята заслужили певци да бъдат удостоявани с ордени, които да бъдат придружавани с парична месечна премия, се подсмихва. Можело, защо не, ама кой щял да казва кой е по и кой най-заслужил. Щото сега на редичката при министъра се навъртали само хора от естрадата, а никой не се сещал, че изпълнителите на народните песни и танци също са дали не малко, за да оцелява българското.
Над 40 000 мъже, жени и деца преминаха покрай сергиите и сцената на панаира през четирите дни от откриването му, споделят организаторите, които продаваха билетчета по 2 лв. за възрастните. За пореден път имало и представители на Япония, Румъния и Мароко, които демонстрирали оригинални национални кукли и амулети. Стотици се извървяли да изпробват как се прави оригами. Близо половината от майсторските работи на ножаря от Карлово Христо Неделев се разпродали, въпреки сериозните цени. Сред гвоздеите на празника беше концертът на Елица и Стунджи. Панаирът бе закрит с програмата "Да фърлим пушка връз небо" -демонстрация на тюфекчийското майсторство, в което взеха участие представители на националното дружество "Традиция".

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ