Последни щрихи?
/ брой: 140
Борис Джонсън официално пое щафетата като премиер на Великобритания от Тереза Мей. За разлика от нея бившият външен министър е много по-краен по отношение на Брекзит и излизането от ЕС без сделка дори е предпочитан вариант за него. Все пак той ще се опита да предоговори досегашното споразумение, което беше отхвърляно отново и отново от британския парламент, но времето няма да е на негова страна - до 31 октомври остават 3 месеца.
Освен това е малко вероятно ЕС да се съгласи точно на тези отстъпки, които иска Джонсън и подкрепящото го крило на Консервативната партия. Ако изобщо се стигне дотам, по-вероятно е козметични изменения в сделката да бъдат представени като голяма победа и тя отново да бъде внесена в парламента за гласуване. Джонсън обаче има едно ключово предимство пред Мей - тя работеше в атмосфера на враждебност още от самото начало, докато нейният наследник е може би най-популярната фигура в редиците на торите.
И все пак това не означава, че Джонсън ще има картбланш. Мнозинството на торите в Камарата на общините е крехко, а някои негови съпартийци вече го заплашиха, че ако се опита да прокара Брекзит без сделка, може да очаква вот на недоверие от собствената си партия и открита война. От другата страна лейбъристите настояват за "втори референдум", т.е. каквото и да се договори, да бъде гласувано от хората. И все пак излизането без сделка сега изглежда най-вероятно.
При всички случаи интересът на Европа е сагата да приключи възможно най-бързо. Ново отлагане няма да промени нищо, само ще продължи агонията. Затова и няма да има оправдание, ако Европа отново не заеме твърда позиция. В крайна сметка Брекзит без сделка няма да е краят на света, а напротив - твърде вероятно е да има положителен ефект за ЕС.