17 Ноември 2024неделя01:37 ч.

Петър Витанов: Европейският съюз има структурен проблем в транспорта, а бяха дадени милиарди в пандемията

автор:Дума

visibility 1322

Европейският съюз има структурен проблем в сферата на транспорта. Това каза ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Брюксел 1“ на телевизия Bulgaria on Air.

Ако не се приемат спешно регулации, предстои още по-тежка криза не само в авиацията, но и в железопътния транспорт, както и в превоза на стоки. Петър Витанов, който е член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП, направи коментара си на фона на напрегнатата ситуация по европейските летища през лятото и хилядите отменени полети.

„Има недостиг на персонал във всяко едно звено - като започнем от наземния персонал, който е с 40% по-малко от годините преди пандемията, минем през хората, които отговарят за сигурността и стигнем до пилотите, където има недостиг от най-малко 15%. Голяма част от тези хора бяха съкратени по време на пандемията, но нямат намерение да се върнат, защото са си намерили друга работа“, коментира Петър Витанов.

Причината за нежеланието да се върнат на старите си работни места се крие и в лошите условия на труд.

„Освен лоши условия на труд, служителите в авиацията и наземния транспорт имат и атипична заетост. Повечето от тях не са на трудови договори, а са платени почасово или са наети като сезонни работници. Това съвсем естествено отблъсква качествените кадри, още повече, че за да бъдеш нает на подобна длъжност, трябва да чакаш седмици, за да минеш проверка за сигурност, както и обучение“, добави евродепутатът.  

А веригата се къса много лесно, даде пример Витанов. Ако има дори един отсъстващ служител в охраната, това може да доведе до закъснения и дори анулиране на целия полет.

Според Петър Витанов европейските институции са изправени пред сериозен проблем, защото по време на ковид-пандемията са дадени огромни помощи за транспортния сектор, но липсва отчетност.

„Само на „Луфтханза“ беше дадена помощ от 9 милиарда евро. И въпросът е за какво са отишли тези пари. Този въпрос трябва да бъде зададен“, каза евродепутатът.

Петър Витанов добави, че и в САЩ авиокомпаниите са получили големи държавни помощи, но при ясни условия – да запазят персонала си, както и линиите на полетите.  

„Голяма част от държавите в Европа не поставиха такива условия, а парите по време на пандемията се изсипваха буквално на калпак. Затова поставих този въпрос в Европейския парламент, като попитах Европейската комисия, за какво са отишли тези помощи. Как така водеща компания отменя полет след полет при положение, че е получила милиарди“, каза още Витанов.

„С отменянето на полетите се нарушават правата на гражданите – да пътуват, което пък е фундаментално европейско право на свободно придвижване.

В Европейския съюз има всякакви стандарти – по отношение на екологията, икономиката, но стане ли въпрос за стандартите на труд, всеки прави каквото си иска. Това може да стане с конкретни законодателни мерки“, смята социалистът.

Проблемите в транспорта не се изчерпват само с авиацията.

„Станахме свидетели на нещо невиждано досега - празни рафтове в европейските супермаркети. Това е така, защото няма шофьори. Защото условията на труд вече не удовлетворяват шофьорите от Западна Европа и браншът разчита на източноевропейци. И това вероятно е и единствената причина пакетът „Мобилност“, който беше приет въпреки сериозната съпротива на редица държави, сред които и България, на практика да не работи. Защото ако се спазва стриктно и камионите се връщат до мястото на регистрация, се опасявам, че рафтовете ще станат още по-празни“, каза още той.

Петър Витанов коментира лобисткия скандал с „Юбер“ в светлината на правата на работниците.

„Заради шофьорите в „Юбер“, а и служители в много подобни бизнеси, в ЕС има директива за работниците в дигиталните платформи. От една страна е важно тези хора да имат възможност да упражняват тази дейност, защото това означава гъвкаво работно време и допълнителни доходи, но от друга – те трябва да имат някаква форма на осигуряване, за да имат трудови права и да ползват социални услуги. И именно в това е важната роля на законодателя, за когото трябва да са приоритет интересите на хората, а не на едрия бизнес. Това е и причината подобни скандали да хвърлят сянка върху работата на европейските институции“, добави Витанов.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ