На фокус
Защо е важно да има управление на или с БСП
Социалните промени само за половин година показват, че държавата и хората се нуждаят от политика, която да ги преведе през кризите
/ брой: 154
Юри МИХАЛКОВ
Едва ли някой ще оспори, че БСП с поведението си като политическа сила - в парламента и в управлението на държавата, отстоява принципите на социална справедливост и равноправие. Че застава зад такива евроценности като законност, прозрачност, правила, прагматизъм, икономически растеж...
Преди дни, покрай назначаването на служебното правителство, лидерът на социалистическата партия Корнелия Нинова разкри как са се съсипвали държавните предприятия, как "в нарушения на законодателството частни интереси източват държавни дружества". Като вицепремиер и министър на икономиката тя предприе редица действия, които според думите й са довели до следния резултат: изрязани са всички обръчи от фирми около предприятията, които излязоха на печалба и вдигнаха заплатите.
Президентът Румен Радев назначи за наследник на Нинова като служебен министър на икономиката човек, когото тя е уволнила именно заради държавната съсипия. А още от първия ден на служебното правителство бе задействана метлата срещу хората, борили се срещу модела на ГЕРБ.
Видя се, че БСП и Корнелия Нинова като лидер се борят още за открити, прозрачни обществени поръчки и търгове, спечелвани от фирми, които вършат работа, а не са прикритие за нечисти сделки. Борят се срещу задкулисието, търговията с политическо влияние, срещу рекета над бизнеса от страна на управляващи и силни на деня или обратно - срещу "пазаруването" на политици от бизнеса, дори когато той е нарушител.
Борят се също за честно и свободно волеизлеяние, при което няма списъци с мъртви души, купуване на гласове, фалшифициране и манипулации на бюлетини и протоколи. За истински парламентаризъм, при който изпълнителната власт не се страхува от контрола на Народното събрание и редовно се отчита пред него. За прозрачно финансиране на партиите без черни каси, без приемане на подкупи или разиграване на зависимости, без партийно номадство и нечисти комбинации. "За институционален градеж на държавата, правила, ред, и който не ги спазва, да си носи отговорност", както каза Корнелия Нинова в едно свое интервю.
Държавническо е да спасяваш националния интерес
Азбучна истина е, че демонтирането на мафиотския модел на ГЕРБ-ДПС бе голямата цел на БСП и ръководството й. И това, което Нинова направи за тези шест месеца, е всъщност изпълнение на част от исканията на протестите от 2020-2021 г. Сега тази й заслуга старателно се премълчава. В името на тази съдбовна цел столетницата влезе в коалиция с три партии, които са с друга, дори с противопоказна "кръвна група".
Пак в името на тази насъщна цел БСП направи компромиси - с руския газ и с руските дипломати. Въпреки че и по двете теми социалистическата партия имаше и продължава да има нееднозначна позиция, която в крайна сметка успя да наложи като част от управленската програма на оставалите партии. Честно казано, понякога си мислех, че Нинова може би трябваше да постъпи доста по-категорично, да напусне например коалицията, особено в случая с газа. Но в същото време си давах сметка, че това щеше да означава край на схватката с порочния модел, с мутренска България.
Някои дори вече агитират, че без ГЕРБ-ДПС не можело да се управлява. Корнелия Нинова държеше да се използва до последно всяка възможност за спасяване на правителството и парламентарното мнозинство в името на голямата цел. В последната отсечка от кризата на управлението усилията й изглеждаха като обречени, но това не беше израз на държавническа немощ, а на максималната отдаденост да се спаси националния интерес. Нинова и екипът й приличаха на хора, втурнали се да спасяват каквото може в горяща къща, подпалена от част от обитателите й.
Стана ясно, че като министър Корнелия Нинова е била срещу спирането на руския газ. Именно за това не съм убеден, както не спират да ни облъчват от телевизионните екрани, че на 2 октомври върху БСП ще се стоварят с пълна сила негативите от партньорството с идеологически противоположи сили.
Не съм убеден и по друга, далеч по-съществена, причина. Откакто столетницата е в управлението, бе показан червен картон на фирмите, които с паразитна предприемчивост се бяха настанили на входа и изхода на държавните предприятия и ги източваха. Така само за шест месеца тези предприятия живнаха, "започнаха да работят на печалба, да плащат дивиденти, да връщат задължения, да трупат активи и да увеличават заплатите на работниците. За пръв път от много години БДЖ е на печалба". Думите са на Корнелия Нинова, при това подкрепени с числа. Защо да не вярвам на нея, а да вярвам на много от опонентите й? С нещо през последните 12 години да са показали, че трябва да им се има вяра?
Най-после еврошампион
Промяната стигна чак до Брюксел, където отчетоха, че България е с най-висок икономически растеж в ЕС през първата половина на годината. А това е показател, който преслушва пулса на икономиката. Толкова бяхме свикнали с последното ни място в еврокласациите, че човек може да се замисли дали няма грешка. Тук няма как да не подчертаем с флумастера на родолюбието, че за пръв път от 17 години (откакто сме в ЕС) се оказахме шампиони в някаква класация. При това само за шест месеца, при това в икономика под ляво управление, от "невъзможна коалиция".
Това показва, че икономиката ни има потенциал, но й липсва национално отговорно (а не частно безотговорно) управление. И икономиката ни едва ли би спряла дотук при пълен 4-годишен мандат (та дори и по-малко). Доказателство са и онези 3,5 млрд. лева, осигурени за родните земеделци да произвеждат повече нашенски плодове, зеленчуци, мляко и месо.
Да не говорим за социалните промени, наложени от БСП за тези шест месеца - мораториум върху цената на тока, безплатни детски градини и ясли, почти двойно увеличение на майчинството, по-ниски данъци за младите семейства, защото сме в демографска катастрофа, невиждано от 10 години увеличение на пенсиите, вдигнати заплати, ваучери за храна, добавка за летните отпуски... Социалните програми на БСП от последните осем години доказват, че тя не би спряла дотук, ако правителството бе оцеляло.
Реактивират тумора ГЕРБ-ДПС
Мястото на всички укори към БСП заради участието й в една "несъвместима коалиция" е в кошчето за боклук, защото разпадът на такава коалиция реактивира тумора ГЕРБ-ДПС, който далеч не е изчистен от националния организъм.
Евентуална изборна победа на ГЕРБ ще оголи твърде нелицеприятни черти от профила на българския избирател (дори ако тази партия не стигне до управление в комбинация с ДПС). Вярно е, че тя полага неистови усилия да се "препере" и вече да не я свързват с мутренския модел.
Има и възможна коалиция за разграждането на мутренския модел. Разминавания във външната политика може би правят такава коалиция трудно сглобяема, камо ли стабилна за цял 4-годишен мандат. Времето ще покаже. Създадохме демокрация на раздорите и разединението, нищо чудно това да рефлектира върху следизборната обстановка и да стигнем до нови предсрочни избори.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.