Рибари и хотелиери излязоха на протест срещу перките в морето
БСП е против приемането на лобисткия закон, младите социалисти с нарочна позиция
/ брой: 52
Около 200 рибари и хотелиери излязоха вчера на протест във Варна срещу законопроекта за енергия от възобновяеми източници в морските пространства. Той започна с автошествие по бул. "Княз Борис I" в района на Двореца на културата и спорта и хотел "Рослин Димят" и приключи пред общината. Да подкрепи недоволните дойде депутатът от ПГ"БСП за България" Борислав Гуцанов.
"Не на перките", "Не убивайте риболова", "Няма да се предадем" бяха част от лозунгите, издигнати от представители на туристическия бизнес и риболовната общност.
Проектът обхваща три зони много близо до брега - пред Шабла е 1 миля, пред Варна е 10 метра дълбочина или на 300 метра от брега,което не недопустимо,заяви председателят на Риболовно сдружение "Черноморски изгрев" Емил Милев. Протестът е и заради липсата на лодкостоянки и места за домуване на риболовни кораби във Варна, проблем, който не е решен от над 3 десетилетия. Риболовните сдружения протестират и срещу "злоупотребата с власт от страна на общински служители, които превишават правомощия си и оказват натиск върху рибарите.
По-рано от БСП-Варна изразиха категоричната си позиция против приемането на лобистки закон, който вносителите му ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС замаскирано се опитват отново да „вкарат“ чрез кръгли маси и дискусии, опитвайки се да преобърнат общественото мнение. Социалистите припомнят, че по предложение на Димитър Чутурков, общински съветник от Коалиция „БСП за България“, общинският съвет в крайморския град е взел решение за подкрепа на местния бизнес в борбата срещу изграждането на вятърни електроцентрали в акваторията на Черно море.
Със своя позиция излезе Комисията по екология
към Националния съвет на Младежко обединение в БСП.
"Черно море, с местоположението си в геополитически аспект и предоставяйки значителни ресурси и възможности, играе изключително важна роля за България. Като основен източник на ценни ресурси като рибни и други морски храни, както и свързаността му със стратегически маршрути и енергийни доставки, то заема ключова позиция за морския транспорт, търговия и сигурност - особено за пристанищата във Варна и Бургас. Българското Черноморие, с разнообразната си природа и богато биоразнообразие, е дом на стотици животински и растителни видове", пишат младите социалисти. Те се обявяваттвърдо против законопроекта и настояват в най-кратки срокове той да бъде оттеглен. "Законопроектът цели регламентирането и експлоатацията на възобновяеми енергийни ресурси в българската акватория на Черно море, изграждайки вятърни електроцентрали в морските пространства, които да функционират със срок от по 30 години под контрол на концесионер, което считаме за недопустимо.
Поддържаме становището, че този проект ще доведе до доста повече проблеми, отколкото решения в посока благополучието на България", подчертават еколозите от МО в БСП.
В позицията се посочва още, че законопроектът не отговаря на енергийните и екологични цели на България и е лобистки, криещ се зад добрите намерения на постигането на климатична неутралност и опазването на околната среда.