185% стига лихвата на бързите кредити
Фирмите за заеми събират от потребителите такси, които водят до огромно оскъпяване на заемите
/ брой: 55
Фирма за бързи кредити обявява, че цената на заема е 37,24%, а реално потребителите плащат 185%, стана ясно от думите на председателя на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев пред депутати от Подкомисията за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Например за заем от 2500 лв. фирмата взима такса от 426 лв. за експресно разглеждане на документите в рамките на деня. Освен това взима и такса от 1983 лв., ако клиентът не осигури поръчител на заема.
Проверките на КЗП показват, че около 90% от проверените фирми нарушават правилата. Но по закон санкциите са между 3 хил. и 50 хил. лв. и реално не действат възпиращо за фирмите. Секторът на бързите кредити у нас е "разграден двор" за 5,5 млрд. лв., който си прави каквото иска под носа на държавата. Това е основният извод, който може да се направи от изслушването по темата в подкомисията. Депутатите за пореден път бяха "шокирани" от безсилието и бездействието по темата на КЗП, която единствена е с правомощия да контролира действащите у нас 230 фирми за лесни пари.
Депутатите бяха възмутени, че въпреки стотиците съдебни решения за неравноправни клаузи в договорите с потребителите, фирмите за бързи кредити продължават да налагат незаконни текстове и никой не може да ги спре. Наложените глоби са само за 743 000 лв., което е 0,014% от обема на отпуснатите от сектора кредити – 5,5 млрд. лв. по последни данни.
"Има много хора, които буквално са поробени от фирмите за бързи кредити", заяви омбудсманът Диана Ковачева.
Преди близо 10 г. с поправката "Кадиев" със закон беше въведен таван на годишния процент на разходите (ГПР) по заемите за потребители – не повече от 5-кратния размер на законната лихва по просрочени задължения (ОЛП + 10%), което към днешна дата прави не повече от 69% на годишна база. Въпреки това фирмите за лесни пари начисляват десетки видове незаконни такси и неустойки, които увеличават сумата на задължението до 2-3 пъти още с подписването на договора.
На този фон председателят на КЗП Алипиев демонстрира пълна безпомощност в опитите си да обясни как комисията контролира сектора. Оказа се, че тя няма капацитет да провери дори общите условия на компаниите, които са пълни с неравноправни клаузи. Наложени са глоби при отделни проверки, но те са нищожни. Колективни искове срещу фирми от сектора не се водят.