Записаха в Москва диск със стихове на Дебелянов
Творбите на един от най-нежните български лирици звучат в изпълнение на преводача им Денис Карасьов
/ брой: 200
Нов компактдиск с почти всички стихотворения в превод на руски език на един от най-нежните български лирици Димчо Дебелянов е бил записан в Москва. Стиховете чете техният преводач Денис Карасьов, който е посветил голяма част от времето си на Дебелянов и, както ДУМА писа, дори създаде специален интернет сайт, посветен на копривщенеца. Инициативата е на инж. Васил Николов, който от близо десетилетие популяризира на цифрови носители творчеството на българските поети и белетристи.
Дискът трябва да се появи за 2 октомври, когато ще бъде отбелязана 95-ата годишнина от гибелта на поета на фронта в близост до гръцкото село Горно Караджово.
"В момента се обработва мастерингът и все още не мога да кажа точния брой на произведенията, които ще може да бъде чути от ценителите, но при всички случаи списъкът се открива с емблематичното стихотворение "Черна песен", писано през 1910 г. и публикувано за пръв път в майското издание на тогавашното списание "Съвременник". Когато през 2007 г. подготвяхме дисковете с произведения на Дебелянов на руски, немски, английски и френски език, нямахме достатъчно материал за руската редакция. Тогава на практика се запознах и с Денис, който през годините навлезе изключително дълбоко в темата и днес можем да кажем, че това е поетът с изцяло преведено творчество... Тогава поезията му звучеше с гласа на актьора Валентин Сарницки, а сега решихме, че най-добре ще бъде, ако запишем самия преводач", коментира издателят.
По думите му Карасьов е от малцината великолепно подготвени преводачи, който при работата си със стиховете на Дебелянов не е ползвал подстрочник. Това личало дори само при прочита на първата строфа:
"Умираю и в свете рождаюсь -
многолико смятенье души.
То, что днем без конца созидаю -
буду в ночь беспощадно крушить."
Музикалното оформление е поверено на композитора Иван Драголов, който от самото начало е в екипа, работещ по поредицата "Живото слово на българската литература".