15 Ноември 2024петък02:57 ч.

Сигналите от ЕЦБ

/ брой: 94

visibility 4621

Стефан Антонов

Инфлацията в България е с 2 пункта над изискването за инфлация за влизане в еврозоната, посочва първоначалният доклад на Европейската централна банка. Казва се, че България не покрива този критерий - инфлацията остава висока заради растежа на доходите. Освен това ЕЦБ се съмнява дали България може да задържи инфлацията си ниска за дълго време. Защото страната ни е догонваща икономика и е нормално да има инфлация, когато доходите растат, а растат и цените...
Инфлацията не винаги е нещо лошо. Тя съпътства държавите, когато имат икономически растеж и трябва да почива на стабилна икономика и ръст на доходите.
ЕЦБ казва също, че ние сме овладели бюджетния дефицит за 2023 г., като служебният кабинет миналата година е подал доклад за 6% бюджетен дефицит.
Очакваните 6% ние сме ги свили под 3%, но от ЕЦБ казват, че има висока икономическа несигурност и няма дума какво да се очаква от бюджета тази година. Премълчавайки коментари за тази година, заключението е, че в Брюксел и Франкфурт са изненади, че сме свили бюджетния дефицит.
Третият фактор за влизане в еврозоната е „сивият списък“ за пране на пари. Той обаче е повече политически фактор и не е сред критериите от Маастрихт. Основното е да се види, че влизането на България в Шенген и еврозоната представляват стимули за реформи. Аз смятам, че „сивият списък“ не е условие, по-важно е да има здрава икономика.
Може да се направят корекции на доклада, ще се събере УС на ЕЦБ и ще решат дали приемат нашите възражения.
За влизане в еврозоната няма дата. Но е показателно, че нито една страна не е влизала от произволна дата. Винаги се влиза от 1 януари, ако не е 1 януари 2025 г. ще е 1 януари 2026 г., но това означава, че в края на тази година правителството трябва да иска нов конвергентен доклад, ако е изпълнено условието за инфлация и бюджетният дефицит е ограничен до 3% спрямо БВП. Основните фактори си остават инфлацията и бюджетният дефицит.

Пред БНР

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ