16 Ноември 2024събота20:39 ч.

Нямало нужда, значи... хм

/ брой: 241

автор:Георги Георгиев

visibility 2841

Няма нужда да се строи АЕЦ "Белене"! АЕЦ "Белене" да се строи няма нужда! Ама никаква, хич, защото... И тук вече може да се избирате причини от не много дългия списък, който десните политици, околонаучните среди, войнстващите еколози, любителите на зелени пари от зелена енергия и обслужващите ги дясноцентристки медии могат да ви предложат. И така вече 20 години, откакто един поет - Едвин Сугарев - оглави свещения поход срещу Втора атомна. И така до вчера, когато след удължаването на ремонта на 6 блок в АЕЦ "Козлодуй" сам министърът на енергетиката заговори за съществено ограничаване на износа на електроенергия, а всичките "отговорни фактори", без да ги питаме, ни увериха клетвено, че нямало да има режим на тока. Вероятно са прави. Само дето дяволът си няма работа и ако утре, не дай Боже, се случи авария в някоя друга голяма генерираща мощност, дискотеката ще ни бъде осигурена. И тогави никакви вятърни перки и соларни панели няма да ни спасят. Някои ще кажат, че сме свикнали, но те забравят, че в България вече има едно цяло поколение, което знае за режим на тока само по спомените на родителите си. А всички съвременни джаджи, които така облекчават живота ни, но в същото време ни и разглезиха, имат една малка особеност. За да работят, трябва да ръгнете щепсела в контакта. И за да си напишете речта или статийката срещу атомните електроцентрали, също трябва да ръгнете проклетия щепсел в простия контакт, и вероятно опусът ви ще се пръкне на бял свят с помощта на електричеството от така ненавистната ви АЕЦ.


Впрочем има една категория хора, на които дори да им спре токът, пак няма да вдянат нищо. Но такива винаги е имало. По-страшни са другите, които много добре знаят за какво става дума, но работят целенасочено срещу енергийната безопасност на страната по съвсем користни подбуди.


Вчера се заговори за режим (такъв няма да има, да го кажем пак) за ограничаване на износа (убеждаваха ни, че това също не било възможно, защото еди какво си). Сега причината е една малка повреда. Утре, когато се наложи да спрем поради изискванията на ЕС, някои топлоцентрали, ако се случи така, че зимата е безснежна и няма достатъчно вода за вецовете и ако пак има авария... Тогава какво? Кого по-напред ще псувате, докато палите свещите?


България няма друг път за развитие на индустрията си (ако иска да има такава) освен с построяването на нови ядрени мощности. Всяко говорене срещу проекта АЕЦ "Белене" след създалата се вчера ситуация в енергетиката е не просто безсмислено, а вредно за страната. И най-добре управляващите да си сядат на задниците и да работят за реализацията на централата. И тези след тях също. Защото когато народът остане на тъмно, той ще потърси сметка не от еколози, "зелени" бизнесмени и "зелени" журналисти, а от тези, които го управляват.



В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ