11 Октомври 2024петък17:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Никола Великов събра в книга фолклорно богатство от Странджа

/ брой: 15

автор:Кирил Момчилов

visibility 2830

В предговора на своя знаменит сборник "Български народни песни" Братя Миладинови пишат, че народните песни са показалец за степента на умственото развитие на народа и огледало на неговия живот - "Народът в песни излива чувствата си, в тях намира душевна храна и развлечение; затова в жалба и радост, на сватба и хоро, на жетва и гроздобер, на везане и предене, по поле и по гори (народът) щедро изливат песните како от богат извор". Богат извор за миналото на хората от Странджанския край са народните песни, които, ако не бъдат записани, утре ще бъдат безвъзвратно загубени.
След монографията "Моето родно село Голямо Буково, община Средец" (2011) професор Никола Великов изненада земляците си с нова книга, в която е събрал песните - живи въглени от бащиното огнище.
"Тези песни, изповядва се проф. Великов, са "екстракт" на традициите, обичаите и ритуалите на населението от този регион, на революционната промяна у нас след Девети септември, на "състоянието на духа" в съветското общество след Втората световна война. Тези песни бяха в "дневния ред" на моето родно село две десетилетия до и две десетилетия след Девети септември 1944 година".
От ученическата песен "Хей, свърши се таз година" до младежката "Да строим", които голямобуковци са пеели през десетилетията на двадесетия век, Никола Великов ни предлага 74 песни, подредени в седем раздела: Песни за младежки компании, Песни на субат (трапеза), Коледарски песни, Рупски песни, Революционни песни, Любими съветски песни, Бригадирски песни. Въпреки липсата на данни за творците на местния фолклор, за двама от носителите/информаторите на песните научаваме следното: от Милка Димитрова Бождерменова (на 39 години в 1957 г., с начално образование) Димитър Кичев (1934-1997) е записал 30 песни; от Пейо Костов Узунов (на 41 години в 1957 г., с начално образование) - 2 исторически песни.
Като чете или слуша изпълненията на тези песни, непредубеденият ще възприеме богатото им съдържание, изключителната мелодичност; ще стане съпричастен към въжделенията на младите, към проблемите - вчерашни и днешни, на обезлюдяващите села в Странджа планина. Сборникът от песни е веществено доказателство за това как са живели селяните от Голямо Буково през втората половина на двадесетия век - с труд и с песен!

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 278

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 332

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ