10 Юли 2024сряда00:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свиленград - град на бежанците

Имигрантите от Сирия съживиха търговията и вдигнаха наемите край границата

/ брой: 236

visibility 2252

Васка ПЕРГЕЛОВА


Стотици сирийци с положение и пари в брой осезателно вдигнаха оборотите в крайграничните Свиленград, Любимец и Харманли, установи репортерска проверка на ДУМА. Търговията в малките квартални магазинчета и ресторанти бележи ръст от близо 18%, отчитат местните търговци в Свиленград. От тях сирийски и африкански бежанци пазаруват продукти от първа необходимост - ръчен селски хляб, мляко, шоколади, колбаси и най-вече ваучери за телефони.
46-годишният Юсуф е от Алепо. Живял е с жена си и трите си деца в лагер на турската граница още от лятото на 2012 г. Писнало му, получил пари от роднини в Дамаск, след което с автобус стигнал до Одрин. Оттам го поели двама печени трафиканти на хора, които срещу 400 долара на човек ги превели до границата с България, на 3 километра от село Щит.

Транзитният център в с. Пъстрогор


Тук ни харесва, снимахме се за нови документи, хората са усмихнати, имаме интернет и можем да наемем квартира, допълва мустакат гостенин от Близкия изток на развален английски. Двама негови спътници с анцузи и лъскави очила одобрително поклащат глава, след което сядат на съседното остъклено заведение. Собственикът е затварял в 20 ч., но сега работи, докато има посетители.
На 20 метра са паркирани такситата, които редовно возят бежанци от града към транзитния център в село Пъстрогор. Някои правят на ден по 80 лева само от клиентите с по-тъмен цвят на кожата. При тях също се чувства оживление, ако качат 3-4 сирийци, то тарифата е 10-12 лева.
Собствениците на обменни бюра също са доволни. Оборотите им в долари са се вдигнали с 15%, откакто тук живеят трайно бежанци. В някои от търговските вериги обаче отчитат и увеличение на кражбите, което се отразява на заплатите на охранителите.

Подобна къща може да се наеме за 400 лева на месец


Свиленград изглежда добре на фона на стагнацията, обхванала други части на страната. Казината и игралните зали "стоят" подобаващо на този фон, а заплатите са над средните за страната - 650-700 лева и нагоре. Повечето складове на едро за хранителни стоки, за строителни материали и за дрехи се издържат от клиентелата си от гръцкия ном Еврос, в частност от жителите на 34-хилядната община Орестиада. Затова не е чудно, че надписите на гръцки вървят редом с тези на български, английски и турски език. Наемите тук също са по-големи, дори се доближават до нивата на областния център Хасково - 350-400 лева за двустаен апартамент с уреди и добро място до центъра. Поне 4 големи семейства от Сирия вече са предплатили за година напред.
Проблем пред част от по-богатите гости на града е липсата на оборотни доларови позиции и пари в кеш при преводите от Сирия към България. Налага се те да чакат зареждане от клоновете в Хасково поне два дни. Банкерите правят заявки, които стряскат регионалните управления в областния център, след като видят суми от порядъка на 12 000 долара. Някои от по-смелите сирийци вече са наели квартири и в съседните Любимец и Харманли, където реалната безработица гони 20%.
Управителят на МБАЛ-Свиленград д-р Димитър Ермов, чиито служители се грижат за жителите на 4 общини - Свиленград, Любимец, Ивайловград и Тополовград, е на мнение, че Агенцията по бежанците трябва да синхронизира с лечебното заведение и медиците, отговарящи за настанените в центровете, всички действия и доставки. Той настоява да се правят навременни прегледи за наличие на опасни зарази от типа на малария, сифилис и СПИН. Защото при утежнените процедури за получаване на статут за бежанец се чака повече от месец, дори 2-3, а тези хора имат физически контакт с граничните полицаи, след това с обслужващия персонал, преводачи, охранители, а някои от тях - с жители на Любимец и Свиленград.

 

Връщат ни ресто само в евро

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 128

Губим 845 млн. лв. заради Шенген

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 128

6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" отново заработи

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 128

Левицата спечели изборите във Франция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 128

Орбан и Си Цзинпин искат мир в Украйна

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 128

Индийският премиер пристигна в Москва

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 128

Атина забрани шествие в защита на семейството

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 128

Порочен кръг

автор:Валентин Георгиев

visibility 395

/ брой: 128

Неудобни въпроси

автор:Симеон Николов

visibility 445

/ брой: 128

За сянката и дунапрена

visibility 346

/ брой: 128

Какво се обърка с аптеките?

visibility 386

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ