Проверяват за полицейски произвол в Бургас
Шест месеца "порицание" за ченге-побойник
/ брой: 98
Дисциплинарно наказание "порицание" за срок от 6 месеца получи старши полицай Красимир Петков от Първо районно управление в Бургас. Само преди дни окръжната прокуратура предложи на районната да прецени дали срещу униформения не трябва да започне и наказателно производство. Петков може да се сдобие с допълнително наказание освен административната мярка заради своеволие и упражнено насилие срещу бивш военен. До момента е установено, че той е нарушил Етичния кодекс и е уронил престижа на униформените, защото е ударил гражданин.
Цялата сага започва доста невинно - група хлапета тормозят фризьорката Росица Георгиева. Жената научава кой е тартор на групата и се оплаква на класната. Според показанията й няколко дни след това хлапетата отново са пред салона, сипят обиди, държат се невъзпитано. Приятелят й Георги Карамарков, който е бивш военен, им прави забележка. Към 18 ч. в салона влизат двама униформени полицаи и един цивилен, започват да разпитват за паркирана отпред кола. Според фризьорката служител на реда посегнал и я ударил по лицето. Впоследствие се оказва, че едно от хлапетата е син на полицай Красимир Петков. Час по-късно при Георгиева идва Карамарков, двамата
решават да подадат оплакване
за произвол от страна на униформените. От областната дирекция ги препращат в Първо РУ, пред сградата обаче попадат на група полицаи, сред които и Красимир Петков. Според жалбоподателите униформените се нахвърлят върху Карамарков и започват да го ритат, блъскат и бият. Повикана е и линейка. В съдебномедицинското удостоверение, издадено на 4 март, пише, че бившият военен е с кръвонасядания по лицето и устните, охлузвания по коляното. При среща с насинения военен директорът на ОДМВР в Бургас комисар Милен Димитров обещава безпристрастна проверка по случая, образува и комисия, която да разбере какво се е случило.
Съмненията, че униформените са злоупотребили с правомощията си и че са упражнили полицейски произвол, продължават да притесняват бургазлии. Оказва се, че пред районното управление камери няма - не е ясно колко души са се включили в побоя, нито кои са били те. Карамарков е нападнат в гръб и твърди, че не може да разпознае извършителите. Камера във фоайето на сградата е уловила как Красимир Петков удря по лицето бившия военен. Комисията, проверяваща жалбата, все пак излиза със заключение, че са
установени данни за допуснато нарушение
на служебната дисциплина от страна на старши полицай Красимир Петков. Така се стига до дисциплинарното наказание "порицание" за 6 месеца. Други наказани няма.
Адвокатът на обвинението Тодор Тодоров е категоричен, че побоят няма как да е извършен от един човек. Видях в какво безпомощно състояние беше ден след това, няма как само един човек да му е нанесъл тези щети, категоричен е той. Обвинението настоява да се проведе по-задълбочено разследване и да се намерят съучастниците в побоя.
Полицията има друга версия на случилото се. Според тях полицай Петков е подал сигнал на 112, че мъж заплашва с оръжие деца, сред които и синът му. След сигнала във фризьорския салон на Георгиева отива екип. Според полицаите тя е отказала да съдейства и те се върнали в полицейското управление. Малко след това Карамарков и Георгиева сами отиват в Първо районно. Потърпевшите обаче настояват да бъде проверен сигналът, който Петков е подал на 112, какво точно е казал и кога е подаден.
Дни след инцидента от жилище на Карамарков е иззет законно притежаван законен пистолет. Оръжието е предадено пред свидетели, в протокола е посочено, че е ръждясало и в недобро състояние. Бившият военен е категоричен, че жилището е снабдено с охранителна система, от която може да се разбере дали е влизал и взимал пистолета, за който полицая твърди, че е размахван пред децата на 2 март.
Близките на Карамарков подозират, че
версията е измислена, за да се прикрият нарушенията
"В резултат на неправомерни, незаконосъобразни и превишаващи се права, в страна-членка на Европейския съюз, е извършен полицейски произвол", пишат жалбоподателите до всички институции, свързани със системата на МВР. Сигнал за полицейски произвол и насилие е изпратен до вътрешния министър, инспектората на МВР, полицейските началници в района и до различни граждански сдружения и инициативни комитети. В Бургас е започната и подписка срещу полицейското насилие, а в момента се очаква становището на районната прокуратура. "От материалите по преписката е видно, че на жалбоподателите са причинени леки телесни повреди", гласи становището на областната прокуратура, която смята, че районната прокуратура е компетентна "да се произнесе по тяхната достатъчност за образуване на наказателно производство".
Какъв пример дават тези полицаи на децата, възмути се адвокат Тодоров. По думите му Петков така и не се е извинил на потърпевшия, което допълнително го е амбицирало да си търси правата. Георгиева и Карамарков са готови да отнесат въпроса и до Европейския съд за защита правата на човека.