Протестите и ние*
/ брой: 95
Ива Русланова
бакалавър по "Политология"
Недоволството на хората по улиците продължава вече втори месец. Вече не е масово, както в началото, но народът все още протестира. С течение на времето се оказа, че позициите са доста разнопосочни и досега така и не се стигна до консолидирането им. Най-често срещаните искания бяха за разбиване на монопола на ЕРП-тата и за подмяна на политическия елит с неопетнени от корупция лица, т.е. с млади хора. Но къде са тези нови лица? Къде са младите кадри, обучени за политици?
За съжаление малко от висшистите, завършили "Политология" намират професионална реализация по специалността. Голяма част от тях емигрират, защото смятат, че не могат да работят в българската политика. Някои от тях забелязах по време на протестите през последните месеци. И се оказа, че благодарение на участието си в масовото недоволство те ще са част от листите на отделни политически партии. Но това ли е начинът младите специалисти да бъде забелязани - като се "гмурнат" в протестната вълна? Не може ли да бъдат забелязани в една по-естествена за висшистите среда и да им се осигури професионално развитие? Това за пореден път доказва, че има сериозен дефицит във взаимодействието образователна система - реален живот.
Управляващите, независимо от коя партия са, трябва да осъзнаят, че ако продължават да се въртят едни и същи лица, ще има все по-голямо отдръпване на хората от политиката и по-ниска избирателна активност. Дано протестите все пак подскажат началото на тази промяна. А дали има достойни хора, които да я извършат? Има и то много, просто трябва да им се подаде ръка, за да се реализират като специалисти. Ако вместо "калинки" и "приближени" навсякъде в институциите и в политиката работят специалисти, промяна несъмнено ще има.
-------------------
*Перифраза от предаването на БНТ "Законът и ние".