Покрай сухото...
/ брой: 217
Покрай сухото гори и суровото, е казал народът. Това правило със сигурност ще важи и за подготвяните промени в ТЕЛК (стр.4). Целта им е да бъдат ограничени т.нар. фалшиви решения, а за хората с истински увреждания държавата да се погрижи да намери работа според възможността им да работят. Известно е, че по-малко от 10% от инвалидите у нас имат достъп до някаква работа, камо ли подходяща за състоянието им - те просто не са желани от работодателите.
А Концепцията за експертизата за работоспособността комай не предлага кой знае какво ново в този смисъл. И тя, както досега, се цели в ограничаването на ТЕЛК-овите решения. Истински болните знаят колко месеца, дори години се чака за такова решение. За другото - реално подпомагане на хората с тежки увреждания и шанс за социално включване и професионална реализация на хората с по-леки увреждания, се иска малко по-сериозно раздвижване на чиновническите сиви мозъчни клетки, изисква се и сериозен анализ, и адекватни мерки. Електронното здравно досие би било нелоша първа стъпка.
Иначе, ако се приложи към българското население средният европейски процент за хора с увреждания - 16, би трябвало около 1,2 млн. души да са в една или друга степен инвалиди, а не 700-800 хил.
Така че за какво точно става въпрос?