Репортаж
Коронавирусът блокира Италия
Правителството издаде декрет за временно отлагане на плащане на данъци, сметки и задължения към банки
/ брой: 39
Броят на заразените с коронавирус в Италия расте с всяка изминала минута и докато преди ден-два заболелите бяха само от северната част на страната, в момента вирусът се разпространява и към останалите райони. До 25 февруари жертвите на Ботуша бяха седем, 283 души са заразените, като 29 от хоспитализираните са в сериозно състояние, съобщават болничните бюлетини. В момента на лечение са приети 109 пациенти, а други 137 са позитивни на вируса, но без симптоми, и са под карантина вкъщи. Шестима от починалите са над 80-годишна възраст и са страдали от различни заболявания, а една от жертвите е на 62 г., отдавна на хемодиализа.
Засега засегнатите райони са Ломбардия, Венето, Емилия Романя, Пиемонте, Лацио, Алто Адидже и Сицилия, като най-много са случаите в Ломбардия - 173, а най-малко в Лацио - 3, и в Aлто Адидже и Сицилия - по един случай. Така Италия се нарежда на трето място в света по брой на заболелите от коронавирус след Китай и Южна Корея. В засегнатите райони са затворени училища, кафенета, заведения, университети, църкви, театри и музеи. Във Венеция е спрян предсрочно и карнавалът, който по традиция се провежда ежегодно. Огромни 4-часови закъснения на влаковете блокираха жп транспорта в понеделник вечерта в областта Ломбардия. Причината бяха наложителни медицински контроли заради началника на гарата, който се почувствал зле и управата задействала задължителните в момента инструкции. През следващите дни се очаква влаковото движение също да бъде ограничено. В съдилищата масово се пренасрочват датите на делата, а медиите актуализират информацията за заболелите на всеки 30 минути. Най-големите поражения за бизнеса в страната засега са в туристическия бранш. Масово се анулират групови и индивидуални туристически пътувания до Италия, като за туристическите агенции и хотелите последиците ще бъдат сериозни, каза Ивана Иленич, председател на италианската федерация на асоциираните туристически фирми. По данни на федерацията, цитирани от нея, анулирани са 40% от запазените нощувки за карнавала във Венеция, 30% - в Милано. Туристическите фирми в Сицилия поискаха помощ от правителството заради големия брой анулирани пътувания.
Коронавирус за три дни блокира цяла Северна Италия и запълзя надолу по Ботуша, страхът надделя и взе превес сред хората. Паниката се вижда от препълнените с хранителни продукти колички в супермаркетите, изпразнените рафтове за храни и стоки от първа необходимост, липсата на предпазни маски и дезинфектиращи препарати, празните улици и влакове. Масовата психоза доведе до презапасяване и до неимоверното покачване на цените на предпазните маски и дезинфектантите. Ако пакет маски струва евро-две в аптеките, на черния пазар се продава десет пъти по-скъпо. Онлайн също се намират, на доста по-високи цени. В момента се търсят масово маски от типа FFP3, които са със специален филтър при вдишване.
Паниката обзе не само засегнатите райони, но и градовете, където живеят много китайци. В Италия това са Милано, по официални данни с над 28 000, и Прато - град в непосредствена близост до Флоренция, с над 24 000 мигранти от КНР. Броят им не е точен заради постоянно прииждащите, както и неофициално пребиваващите. Често те са без документи, живеят затворени във фабриките, където работят денонощно, а жените дори раждат вътре. Надницата им е нищожна, документите им са прибрани от китайските им работодатели, нямат нито граждански, нито работнически права, а повечето дори не говорят италиански. Периодично полицията разкрива и разбива такива фабрики, собственост на китайски предприемачи, но веднага се появяват нови и нови. Повечето от тези производства са от кожарската и текстилната промишленост. В Османноро, до Флоренция, се шият кожени чанти и обувки, като оттам зареждат стока не само италианските магазини, но и доста от доставчиците от други европейски страни. Обикновено паркингите пред складовете са пълни с бусове от цяла Европа, докато сега няма нито един. Бизнесът на фабриките е в застой. Никой не купува, броят на поръчките намалява все повече, а някои дори биват анулирани, оплакаха се предприемачи пред ДУМА.
Ежедневието в китайския квартал в Прато изглежда застинало. Ако досега известната в града улица "Пистоиезе", символ на китайския квартал в Прато, подобно на огромен мравуняк, гъмжеше от азиатци, микробуси, боклук, в понеделник следобед се мяркаха само тук-там китайци, някои магазини и заведения бяха затворени с висящи табели, че спират временно работа заради коронавируса. "Ние живеем от години заедно с китайците и взаимно се толерираме, добри хора са. Сега са по къщите си, не излизат. Или ги е страх да не бъдат линчувани, или са решили да се поставят сами под карантина", обясни Джовани, жител на града. Интересен факт е, че в Прато нямаше нито един италианец с предпазна маска, за разлика от китайците, повечето от които носеха такива дори в автомобилите си.
Хората в страната са объркани и раздвоени, често заради неединното становище на италианските вирусолози. Някои от светилата в областта смятат, че се взимат прекалено много предпазни мерки срещу разпространението на вируса и поддържат тезата, че става въпрос за обикновена инфлуенца. Те разпалено обясняват, че ежегодно в Италия умират между 4 и 10 хиляди души заради усложнения от вирусни инфекции и Ковид-19 с нищо не се различава от досегашните инфекции. Други учени обаче са на мнение, че ситуацията е извън контрол, а изолацията на цели градове е единственото решение. Алармира се, хората с температура и дихателни проблеми в никакъв случай да не посещават личните си лекари, нито директно болниците. Вместо това те трябва да се обаждат на специално открит за случая телефонен номер или на бърза помощ, откъдето ще получат инструкции какво да правят. Това се налага за предпазване на медицинския персонал, след като станаха ясни случаите на заразени лекари в Павия, а след това в Милано. В Торино са предприели нови мерки, като евентуалните заразени не биват допускани директно в болниците. За целта са поставени военни палатки пред входовете, където специално обучени екипи правят първоначалните прегледи.
Междувременно в понеделник правителството взе решение да спре временно плащането на данъци, сметки и вноски за жилища за хората от 11-те засегнати общини. Някои от банките вече дори обявиха подробностите по временното преустановяване на плащанията. Така жителите, както и фирмите със седалища в съответните градове, ще могат да отложат погасяването на задължения и сметки с три месеца, а след изтичането им - с още три до шест месеца, в зависимост от актуалната ситуация.
От масовата психоза покрай коронавируса борсата в Милано отбеляза най-големия си спад от 4 години и борсовият индекс в понеделник се понижи с 5,43%.